A szeretet teológusára emlékeztek
2017. december 08., péntekElőadásokkal emlékeztek a húsz éve eltávozott Gyökössy Endrére a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán (KRE HTK) november 25-én. Az eseményen bemutatták a pasztorálpszichológus–lelkipásztor hagyatékából és tanítványainak megemlékezéseiből összeállított, nemrégiben megjelent, A szeretet teológusa című kötetet is.
Kocsev Miklós, a KRE HTK dékánja köszöntőjében Martin Buber gondolatát idézte: mindenki hordoz magában valami egyedien értékeset, és nekünk az a dolgunk, hogy ezt az értékeset megtaláljuk önmagunkban. Hozzátette, hogy Gyökössy Endre ebben sokaknak útitársa és segítsége volt: gyakorlati teológusként, lelkipásztorként, lelkigondozóként segített megtalálni a hozzá fordulóknak saját magukat. – Úgy emlékszem az ő pasztorálteológiai, lelkigondozói munkájára, mint aki ebben művelte a diakóniát: odafordult a nyomorúságban lévőkhöz, az élet terheit hordozókhoz a szótlan világban, odafigyelt azokra, akiknek csak arra volt szükségük, hogy legyen, aki meghallgassa őket – mondta Kocsev Miklós, és Dietrich Bonhoeffert idézve hozzátette: a legnagyobb, amit adhatunk, a meghallgatás.
– Gyökössy Endre a pszichológia eredményeit tisztelettel és nagyrabecsüléssel használt eszköznek tekintette a még nagyobb cél érdekében: segíteni a kapcsolatot Istennel, a másik emberrel és önmagunkkal – mondta előadásában Németh Dávid, a KRE HTK professzora. Hozzátette: az egészség azt jelenti, hogy jó kapcsolatban vagyunk Istennel, a teremtett világgal, önmagunkkal és embertársainkkal, „e kapcsolat kötőanyaga pedig a szeretet, az agapé”. – Az Újszövetség egyedül ezt a szeretetet tartja alkalmasnak legyőzni a gyűlöletet, a közömbösséget. Ez Isten természetének része, az ember csak tőle kaphatja meg ezt, hogy továbbajándékozza – fejtette ki az előadó. Hozzátette: pasztorálpszichológiát nem is lehet másképp művelni, csak a szeretet teológusaként, ugyanis a szeretet kapcsolja össze a pneumatikus és a pszichikus dimenziót. Ez az összekapcsolódás a keresztyén nevelésben, a lelkigondozásban és az írásértelmezésben is tetten érhető – ezeknek példáit mutatta be Németh Dávid Gyökössy Endre életművében, amely „máig érvényes tanúságokkal szolgál, ezért hálásak vagyunk Bagdy Emőkének a kötet megjelentetéséért” – zárta előadását a professzor.
Karsay Eszter református lelkipásztor Gyökössy Endre örökségéről beszélt a lelkészi hivatás két pólusa, az igehirdetői és lelkigondozói szolgálat kapcsán. – A gyülekezeti élet központja az istentisztelet és az Ige hirdetése. A gyülekezet élő, gyógyító, lelkigondozói közösség a Lélek erőterében, ahol a közösség tagjai megvallhatják bűneiket, bűnbocsánatot kaphatnak, megélhetik a szabadulást és a vigasztalást – mondta Karsay Eszter. Hozzátette: a temetési igehirdetés különösen fontos lelkigondozás, a keresztelői beszéd nevelési tanácsadás, a jegyesoktatás párterápia. Az igehirdetés és a lelkigondozás alapja egyaránt a hitelesség, a tudatosság és a gyógyítás: megerősítés az önértékelésben, önbizalomban, istenkeresésben, vigasztalásban. Az igehirdetés eszköze a beszéd, amely leggyakrabban kijelent – a lelkigondozás ezzel szemben odahallgat, kérdez. Az igehirdetés mindenkinek szól, aki bejön a közösségbe – a lelkigondozás egyéni, és nem mindenkivel lehet eredményes. Az igehirdetés örömben, közönyben, bánatban is megszólíthat, a lelkigondozás pedig inkább a bajba jutott embernek szól. – Mit adott Gyökössy Endre pluszként? A közelséget. Ő közel ment, lakásában fogadott, lejött a szószékről, nem hivatalnok volt, hanem pásztor, aki bojtárnak nevezte magát, mert „a ma emberének mindene van már, csak embere nincs”. Ő a szeretet embere volt. A szeretet nem érzelgősség, hanem döntés, akarat, felelősségválallás az ember mellett – hangsúlyozta Karsay Eszter.
– Pszichológusként kötelezve éreztem magamat a méltó emlékezésre, mert Gyökössy Endre teremtette meg a hidat, amelyet ma is kell építeni a pszichológia és a teológia között – mondta Bagdy Emőke, a KRE Pszichológiai Intézet emerita professzora, a kötet szerkesztője, aki beszámolt arról, hogy a Pszichológiai Intézet könyvtárában emlékszobát alakítottak ki a lelkipásztor hagyatékából. – Hetekig olvastam gyöngybetűs jegyzeteit, és arra gondoltam: ezt másoknak is olvasniuk kell, így született meg ez a kötet – osztotta meg az előadó. Hozzátette: Gyökössy Endre munkássága fénycsóva volt a hatvanas évek pozitivista, materialista pszichológusképzése után. Bár 1945 és 1972 között nem publikálhatott, de megtartotta hitét, emberségét, pszichológiai törekvéseit, művei szamizdatként terjedtek, és eljutottak pszichológusokhoz, gyógypedagógusokhoz, olyan tanítványokhoz, akik bevitték a segítő szakmába az ő látását. 1972-től alig nyolcvan, mostanra 268 műve jelent meg. – Bandi bácsi megkezdett hídépítése most bontakozhat ki és juthat ölelkező, megegyező helyzetbe, ahol teológia és pszichológia kéz a kézben, egymást erősítve, együtt próbál tenni valamit ebben az elembertelenedett világban – mondta Bagdy Emőke, de figyelmeztetett, hogy a pszichológiával szemben ma is nagy az ellenállás: tizenötezer pszichológusból mindössze kétszázharminc dolgozik az egészségügyben.
Bagdán Zsuzsanna
fotó: BNTünde
portré: Rédley Tamás / arta.hu
Bagdy Emőke (szerk.): A szeretet teológusa
Animula Kiadó, 2017Ár: 3.600.- Ft
Az írás megjelent a Reformátusok Lapja 2017. december 10-i számában.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.