A Nemzetközi Diakóniai Akadémia Tiszteletbeli Tanácsa Magyarországon

2012. december 18., kedd

Az INTERDIAC (Nemzetközi Diakóniai Akadémia) partnerszervezeteinek képviselői negyedik alkalommal tartották éves ülésüket Budapesten, a magyarországi partnerszervezet, az MRE Szeretetszolgálati Iroda meghívására.

A MEÖT Székházban tartott ülésen a résztvevők áttekintették az előző években elért eredményeket és megtervezték a 2013-ban megvalósítandó feladatokat. A kilenc országból érkező képviselők betekintést kaphattak a magyar szociális ellátórendszer helyzetébe és egyben a Református egyház diakóniájába.

A konferencia jó lehetőség volt a résztvevők számára az aktuális és szervezeti kihívások feltérképezésére és reflektálásra. A találkozó a térség országainak fejlődéséről és változásairól átfogó képet rajzolt a különböző felekezeti hátterek látószögéből is. Ezzel az alapozó analitikus lépéssel az INTERDIAC jövőjének építését, illetve annak hátterét erősítettük meg, melynek célja a szaktudás és források megosztása a partnerek között egy új oktatási programok kidolgozása a frissen jelentkező szükséghelyzetben.

Az INTERDIAC négy éves, angol nyelvű képzési anyaga ebben az évben készült el, amit két egyetemem el is fogadtak: a finnországi Alkalmazott Tudományok Diakóniai Egyetemén (Diaconia University of Applied Sciences, Finland) és a prágai Károly Egyetemen, „Degree Programme in Social Services – focus on Diaconia & Christian Social Practice", vagyis „felsőfokú szociális képzés diakónia és keresztyén szociális munka szakirányban". A Cseh Köztársaság Oktatási Minisztérium Akkreditációs Bizottságának végső döntése hamarosan várható. A képzés - az akkreditációtól függően - 2013. szeptemberében fog elindulni.

A találkozó fontos platformot teremtett a kurrikulum végrehajtásának átgondolásához. A tagszervezetek képviselői konkrét javaslatokkal és tervekkel járultak hozzá a képzési program megvalósulásához, az aktív szereplők például diákok és gyakorlati helyek, szupervízorok, mentorok és tanárok bevonásához. Költségvetési tervezéstől, támogatások gyűjtésén át, valamint a diákok és tanárok toborzásáról is szó esett. 

A tanácskozáson ezen túlmenően a képzésre és hálózatépítésre, a partnerkapcsolatok erősítésére és kutatásra, valamint a publikálásra, pártfogás és adománygyűjtés területeire fókuszáltak.

Hazai helyzet

A vendégeket Czibere Károly, a Szeretetszolgálati Iroda vezetője köszöntötte, összefoglaló előadásában a magyarországi kihívásokra hívta fel a figyelmet. Elsőként az EU-pénzügyi krízisét emelte ki, amelynek nem látszanak a középtávú orvoslás eszközei, csak rövidtávú tűzoltás történik, ami a válság elhúzódásával fenyeget.

A Szeretetszolgálati Iroda vezetője szólt a hazánkban végbemenő közszolgáltatások reformjáról, melynek általános elve a decentralizáció megszüntetése, annak jelentős gyengítése, valamint a recentralizáció erősítése. Czibere Károly azt is elmondta, hogy a magyarországi szociális szolgáltatások reformjában is érvényesül az újraközpontosítás. Végül az egyházon belüli Jövőkép Bizottságról és az ehhez kapcsolódóan új diakóniai törvény kihívásairól hallhattak a résztvevők.

Nemzetközi műhelyek

A találkozó második fontos témája az Interdiac mobil workshop programjai voltak, melyeket a tagszervezetek helyi körülményeinek és együttműködéseinek intenzív megismerésére és megerősítésére szerveznek. Két fontos téma körül szerveződnek ezek a nemzetközi részvétellel folyó műhelymunkák: marginalizálódott fiatalok, közösségi diakónia. A legközelebbi műhelyek Moldovában és Tallinban lesznek. Ezekhez kapcsolódva szerveztek még tanulmányi látogatásokat Helsinkiben és Ceski Tesinben. Ennek eredményeképpen született idén szeptemberben az „Új irányok az önkéntességben és a közösségi elköteleződésben" című kiadvány. Emellett egy új könyvet is kiadtak ez év őszén: Közösségfejlesztés és diakónia címmel, melyben esettanulmányokat is közöltek Közép- és Kelet Európa országainak térségéből. Mindkét kiadvány használható egyéni és csoportos feldolgozásra a képzésben.

A 2010-ben megfogalmazott „Pozsonyi nyilatkozat a diakóniáról és a társadalmi kirekesztésről a közép- és kelet-európai régióban" aktualitását és továbbgondolását is megvitatták

A megbékélés szolgálata

A reggeli áhítatok Dani Eszter, az MRE Missziói Iroda vezetője és  hland Spahlinger Ukrajnában élő evangélikus püspök tartotta. Dani Eszter  a (Luk 16, 19-31) gazdag és a Lázár példázata alapján mondta igemagyarázatát. Az üzenetekből kiemelte azt a kihívást, amivel az egyház és diakónia találja magát szemben, amikor átlépi saját komfortzónáját és belép a valóban szegények mindennapjaiba. Uhland Spahlinger püspök beszédében  a diakóniát a megbékélés szolgálatához kapcsolta.


Utolsó nap a Magyarországi Református Egyház három intézményében tettek tanulmányi látogatást konferencia résztvevői. A Református Házasság és Családsegítő Szolgálatnál, a Bethesda Gyermekkórházban és a Schweitzer Albert Református Szeretetotthonban járva - személyesen látva és hallva - ismerhettek meg egy szeletet egyházunk sokszínű szeretetszolgálatából.

Dani László


INTERDIAC-ról

 

Az INTERDIAC egy nonprofit, oktatással foglalkozó szervezet, amely a diakónia és a szociális munka előmozdítását célozza meg közép- és kelet-európai országokban, illetve a volt Szovjetunió utódállamaiban tanulás, hálózatépítés, kutatás és fejlesztés által.
Az alapító intézmények a csehországi Sziléziai Diakónia és a Helsinki Diakonia Intézet volt, de mostanra már tizennégy különböző országból dolgoznak együtt partner szervezetekkel. Felsőoktatási háttérintézményük a finnországi Alkalmazott Tudományok Diakóniai Egyeteme (Diaconia University of Applied Sciences, Finland).
A szervezet központja Český Těšín-ben van, Csehországban, közel a szlovák és lengyel határhoz.

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.