A migráció nem európai probléma
2017. július 01., szombatA REV nagygyűlése arra is alkalmat ad, hogy az egy térséghez tartozó tagegyházak delegáltjai külön is találkozzanak. Az európai résztvevők csoportja két alkalommal ülésezett és úgy döntött, hogy a régió a migráció és menekültügy kapcsán nyilatkozatban forduljon a nyilvános ügyek bizottságához.
A REV nagygyűlésen az istentiszteletek, plenáris mérlegelés és döntéshozatal mellett számos alkalommal találkoznak a delegáltak kisebb csoportokban, hogy valódi eszmecserére és személyes találkozásokra is sor kerülhessen. A regionális találkozók a választások előkészítésére és a térség végrehajtó bizottság jelöltjeinek bemutatására, a koordinált jelölés megerősítésére is lehetőséget adnak. De ennél fontosabb, hogy a „szomszédos” tagegyházak jobban megismerjék egymás helyzetét és egyeztessenek azokról a kérdésekről, amelyek a nagygyűlés témái közül számukra a legfontosabbak. A kontinens delegáltjai támogatták a javaslatot, hogy Európa állásfoglalással támogatott kezdeményezést tesz arra, hogy a REV „az igazság mellett elkötelezett közösségként” a következő hét éves cselekvési tervének és munkaprogramjának kiemelt témájaként foglalkozzon a migráció jelenségével, kiváltó okaival, a menekülteket érő sokrétű igazságtalansággal és diszkriminációval - a régiókon átívelő, az egész világra kiterjedő teológiai párbeszéd keretében. A javaslat értelmében a REV globális hálózatának tagjai a migráció valamennyi aspektusát ismerik és a háború, illetve gazdasági kizsákmányolás sújtotta térségekből menekülni kényszerülő emberek útját lényegében végig tudják követni.
A kontinens egyházai 2014 óta kiemelt figyelmet fordítottak a református közösséget és az igazságosságot, valamint a keresztyén hitet egyaránt érintő kérdésekre, 2016-ban pedig a református egyházvezetők már úgy döntöttek, hogy az elhúzódó menekülthelyzet kapcsán a teológiai eszmecsere elmélyítésére, az egyetértés és a szolidaritás kézzel fogható kifejezésére, valamint a tagegyházak együttműködésének ösztönzésére munkacsoportot hoznak létre. A munkacsoport az MRE zsinati elnöksége meghívására Budapesten tartott menekültügyi konzultáció keretében találkozott előszőr 2016 júniusában, második ülésére pedig Görögországban, szolidaritási látogatással egybekötött program keretében került sor.
A két tanácskozást követően a munkacsoport felhívást adott ki, amelyben állást foglalt, egyben további együttgondolkozásra és közös cselekvésre hívja az európai reformátusokat a menekültek támogatásában, a teológiai munkában, a keresztyén-muszlim kapcsolatokban és a közel-keleti szerepvállalásban. A munkacsoport Kálvin teológiai örökségére is utalt, amikor a menedékkérőkkel való bánásmód és befogadó irgalom mellett érveltek: „Ha egy mór, vagy egy barbár hozzánk jön, ember voltánál fogva tükörként szemlélhetjük benne azt a tényt, hogy testvérünk és felebarátunk ő.” (Kálvin igehirdetése a Galata 6,9-11 alapján)
A munkacsoport által a REV európai vezetőtestületének kérésére megfogalmazott, a tagegyházak képviselői által egyhangúlag támogatott előterjesztés a munkacsoport korábbi állásfoglalására is hivatkozik:
„Menekültek százezrei érkeztek Európába 2015 nyara óta, ami kontinens szerte kihívás elé állítja az egyházakat. Nők és gyermekek, fiatal és idős férfiak menekülnek a háború, a szegénység és az üldöztetés elől. Nap, mint nap kockáztatják életüket abban a reményben, hogy Európában új élet, béke és igazság várja őket. Református egyházakként, akik Jézus Krisztus evangéliumát és a mindenkit megillető bővölködő életet hirdetjük (János 10,10), nem tudjuk és nem is akarjuk elfogadni ezt a valóságot… A menedéket kereső emberek nem csupán erkölcsi és politikai kihívást jelentenek az egyháznak, hanem az egyházak leglényegibb teológiai identitását és misszióját állítják kihívás elé. A bibliai tanúságtétellel egyezően a református egyház elhívásában és küldetésében hosszú hagyománya van a menekültek élete, méltósága és jóléte iránti elkötelezettségnek.”
Az európai egyházak előterjesztésnek indoklása arra is hivatkozik, hogy a migráció és menekültek globális jelensége közvetlenül érinti a református egyházi közösséget és a világban uralkodó strukturális igazságtalanságot, amellyel szembeszállást a REV az evangéliumba és az Isten országába vetett hitből fakadó krisztusi kötelességének tart. Joshua Ralston Edinburgh-i teológiai tanár a REV Európa migrációs munkacsoportjának tagja rámutatott arra, hogy a református keresztyén család sokszínűsége javarészt a migráció következménye. „A migráció komoly lehetőséget és kihívást is jelent arra, hogy Isten ígéretében részesedjünk és komolyan megszívleljük, hogy Jézus Krisztusban az ellenségeskedés és gyűlölet elválasztó falai egyszer s mindenkorra leomlottak.” A református egyházak tagjai egyre közelebb kerülnek egymáshoz geográfiai értelemben, és osztoznak egymás életében. A migráció a közösség mellett az igazságosság számos kérdését is közvetlenül érinti: az emberi jogok, országhatárok, vallásszabadság, gazdáság és környezet ügyét egyaránt. „A bibliai tanúségtétel, a református teológiai hagyomány és napjaink globális kihívásai és lehetőségei fényében meggyőződésünk, hogy a migráció több teológiai, pasztorális, politikai és etikai figyelmet követel a jövőben” – foglalta össze Ralston a regionális kezdeményezés mögött húzódó belátást.
Külügyi Iroda
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.