Nőket is püspökké lehet szentelni

2014. július 29., kedd

Az Anglikán Egyház Zsinata elfogadta, hogy nőket is püspökké lehessen szentelni egyházukban. A zsinati szavazás során a javaslat megkapta a szükséges kétharmados többséget a Zsinat mindhárom részétől: a Püspökök, a Klérus és a Laikusok Házától is. Ez azt jelenti, hogy az első női anglikán püspököt már az év végén kinevezhetik.

A mai szavazásra 18 hónappal az után került sor, hogy a 2012 novemberében tartott szavazáson a javaslat elbukott, miután nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget a Laikusok Házától. A canterbury-i érsek, Justin Welby, azt mondta: „A mai nap beteljesedése mindannak, ami több mint 20 éve kezdődött el a nők pappá szentelésével. Nagyon örülök a mai eredménynek. A mai nap egy nagyszerű időszak kezdetét jelenti, amely a kölcsönös fejlődés keresésén alapul még akkor is, ha néhány esetben még mindig nincs egyetértés."

A kihívás abban rejlik, hogy megfelelően tudja az Egyház alakítani a nézeteltéréseket és továbbra is kimutassa szeretetét azok felé, akik nem értenek teljesen vele egyet teológiai szempontból. Nagyon kevés intézmény éri el ezt, de ha nekünk sikerül, akkor még teljesebben meg tudjuk élni az egymás iránti szeretetet, melyre Jézus Krisztus kér minket. Amennyire örülök a szavazás eredményének, annyira figyelembe fogom venni azokat, akik számára ez az eredmény csalódás és bánatra ad okot. A célomnak és úgy hiszem az egész Egyház céljának az kell lennie, hogy képesek legyünk befogadni mindenkit és növekedést biztosítani számukra. A mai nap az isteni áldás –és ajándék, valamint a nagylelkűség ideje. Ez nem azt jelenti, hogy a nyertes visz mindent, hanem egy időszak a családnak, hogy szeretetben haladjon tovább."

York érseke, Dr. John Sentamu, azt mondta: „Ez egy fontos nap. Évszázadok óta nők generációi szolgálták hűen az Urat az Anglikán Egyházban. Ez az öröm pillanata ma: a Püspöki Hivatal nyitva áll számukra is." A válaszom azok számára, akik azt kérdezik, hogy mi tartott ilyen sokáig, a következő: minden döntésnek ára van és lesznek olyanok Egyházunkon belül, akik sértésnek fogják tekinteni ezt a döntést. Számukra a válaszunk, hogy „nem túl lenni kell rajta" hanem inkább „addig nem hagyunk elmenni titeket, amíg meg nem áldottatok" gondolkodásra van szükség. Lassan haladunk, mert együtt mozgunk. De az együtt haladásban nemcsak azt érjük el, ami igazságos, hanem azt a mintát is, ami helyes. Az afrikai közmondás szerint: Aki gyorsan jár, egyedül utazik. Aki messzire megy, az mások társaságában jár."

Külügyi Iroda
Szaszkó Ágnes
Forrás: Churchofengland

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.