Hogyan reformál az Amerikai Református Egyház?
2012. augusztus 21., keddAz Amerikai Református Egyház (RCA) hasonló kihívásokkal néz szembe, mint egyházunk: a gyülekezetek lélekszáma csökken, a lelkipásztorok közül sokan kimerülnek. Újításra, reformokra és együttgondolkodásra kezdtek el fókuszálni. Partneregyházunk vezetőinek és tagjainak gondolatai és tapasztalatai nekünk is iránymutatásul szolgálhatnak.
Az Amerikai Református Egyház 2003-ban fogadta el a tíz évre szóló célkitűzéseket tartalmazó Elhívásunk című dokumentumot, amely középpontjába az újonnan létrejövő egyházak mellett a már létezőek újraélesztését helyezte, a tanítványság, vezetőség és küldetés dinamikus alapjaira építve. A célokat 2008-ban kibővítették a rasszizmustól mentes jövő ideájával.
Az újjáéledés gyökerei
Minden egy beszélgetéssel kezdődött a chicagói repülőtér várótermében 1996-ban, mikor a Zsinat újonnan megválasztott elnöke, Tony Vis a terveiről beszélgetett az akkori főtitkárral, Wes Granberg-Michaelson-nal. Megállapították, hogy az egyház megújulására nagy hangsúlyt kell fektetni. Ennek érdekében Vis tizenkettő olyan lelkészt hívott össze az Amerikai Református Egyházból, akik gyülekezete fordulatot vagy jelentős számbeli növekedést élt meg.
A csoport először 1997 legelején gyűlt össze Dél-Kaliforniában, hogy tapasztalataikról beszéljenek. Ideje volt, hogy olyan mozgalom jöjjön létre, amely megmutathatná, mit is jelent napjainkban egyháznak lenni. Az egyszeri alkalomra tervezett csúcstalálkozóból tízéves mozgalom lett.
A csoport beszámolót készített a megújulás fontosságáról az 1998-as Zsinat számára, és évente több alkalommal is találkozót szervezett, melyen az egyház fejlesztésére különböző forrásokat és programokat vizsgáltak meg.
Három program az Amerikai Református Egyház felekezeti megújulásának alapvető részévé vált: a lelkészi hálózat, a felkészítés és a természetes egyházi fejlődés. A lelkészi hálózat kiépítésében nagy szerepet vállaltak a megújulási csoport tagjai, akik saját régiójukban kezdték el a munkát.
Felekezeti fókusz
Az Elhívásunk 2003-as középpontba kerülését erőteljesen támogatta Barbara Fillette, a Reformed Church Center igazgatója, aki szerette volna, ha az egyház figyelmet fordít a kis egyházak életképességére. Annyi kis egyház van, amely bátorításra szorul a fennmaradáshoz. Fillette szerint a sikert azon lehet mérni, mennyire épül be valaki be abba a közösségbe, ahova elhívták.
Az Elhívásunk elfogadásával az 1997-ben létrejött ad hoc csoport munkája feleslegessé vált, így 2007-ben feloszlott, munkája véget ért. Az Amerikai Református Egyház megújulása természetesen örök feladat, vallja a csoport.
Fordította: Külügyi Iroda
Forrás: RCAToday
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.