Gyümölcsfák a papkertben
2011. szeptember 06., keddTermészeti örökségünk óvása, természeti értékinek megőrzése és gyarapítása erkölcsi kötelességünk – áll a „Gyümölcsfák a papkertben” című megállapodásban, amelyet szeptember 5-én írt alá többek között Bölcskei Gusztáv püspök, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke, Gáncs Péter, az evangélikus egyház elnök-püspöke, illetve a kezdeményező, a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa, Fülöp Sándor.
Az aláírók között volt még a Vidékfejlesztési Minisztériumtól Ángyán József államtitkár Szenczi Győző, a Génbank Tanács elnöke, továbbá Lantos Tamás polgármester, a Kárpát-medencei Gyümölcsészti Hálózat képviselője, valamint Ónodi Gábor, a Szent István Egyetem docense. Az egyezmény hamarosan teljesen ökumenikussá válik, amikor a katolikus egyház püspökei (Bábel Balázs, Veres András, Beer Miklós) is kézjegyükkel látják el azt.
Örökségünk fontos része a gyümölcstermő fák és bokrok Kárpát-medencében megőrzött változatainak megőrzése, azok minél inkábbi elterjesztése. Ennek érdekében jött létre a „Gyümölcsfák a papkertben” megállapodás, a táji adottságokhoz alkalmazkodó, a Kárpát-medencében régóta termesztett gyümölcsfajták megőrzésében való együttműködés céljából.
Az egyezményben résztvevők abban állapodtak meg, hogy a génmegőrző fajgyűjteményekből (génbankok, nemzeti parkok önkormányzati- és magángyűjtemények) származó tájfajta gyümölcsfacsemetéket egymásnak átadják, a lelkészi kertekbe, parókiákra befogadják és nevelik.
Az egyházak feladata, a fák befogadásán túl, hogy buzdítsák gyülekezeteiket a részvételre, segítsék az alkalmas földterületek felmérését, és vállalják, hogy csatlakozó intézményeik megőrzik a hozzájuk kihelyezett növényeket.
Bölcskei Gusztáv református püspök az aláírási ünnepségen elmondta, nagyon fontos, hogy fenntartsuk, ápoljuk, amit kaptunk. Arra is felhívta a figyelmet, mennyire sok az összeszedni való, a megőrizni való az utókor számára is. Majd hozzátette, különösen nagy egyházának a motivációja erre a feladatra is. A püspök abbéli reményének is hangot adott, hogy ez nem csak egy aláírási alkalom, aminél meg áll a tenni akarás, hanem olyan megegyezés, amely ténylegesen tettre váltottá válik az idők folyamán.
„Ha tudnám is, hogy holnap lesz a világvége, azért ma még ültetnék egy almafácskát” – fejezte ki örömét Gáncs Péter evangélikus püspök örömét annak kapcsán, hogy a megállapodás egy Luther idézettel kezdődik. Hiszen minden az ültetéssel, vagyis a teremtéssel kezdődik, tette hozzá az egyházvezető.
A Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet igazgatója, az egyetem docense elmondta, intézményének jelmondata: „Az Úristen vette az embert, és Éden kertjébe helyezte, hogy művelje és őrizze.” Ennek megtartása számukra nagyon lényeges, éppen ezért azon lesznek, hogy diákságuk is együttműködjön, segítse a programot.
A docens szavait követve került sor az esemény legfontosabb mozzanatára, a megállapodás kölcsönös aláírására.
Kováts Annamária, Fotó: Kalocsai Richárd
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.