A Biblia a legjobb ajándék
2010. december 13., hétfőMinél többféle olvasóközönséget szeretnénk kiszolgálni – mondja Galsi Árpád, a Kálvin Kiadó igazgatója.
Az idei adventben is több alkalommal találkozhattunk könyvvásárokon a Kálvin Kiadó munkatársaival és kiadványaival. A kiadó az idei évben az állandó kiadványok – Biblia, énekeskönyv – megjelentetése mellett olyan könyvek kiadására törekedett, amelyekre egyrészt igény mutatkozott, másrészt tartalmuk hiánytémának számít az egyházi könyvkiadás kínálatában.
„Nagy örömmel szolgáljuk az egyház misszióját. Minden könyv, amit a kezünkbe fogunk, öröm, minden visszajelzés nagyon jó, amikor azzal találkozunk, hogy kedvező a fogadtatása, és van értelme a munkánknak. Nagyon fontos tevékenység például a Magyar Bibliatársulat szöveggondozó bizottságában folyó bibliai revíziós munka, és természetesen mi is izgatottan készülünk az új bibliakiadásra, mint kiadói feladatra és egyben legfontosabb szolgálatunkra” – fogalmaz Galsi Árpád, a Kálvin Kiadó igazgatója.
A gazdasági válság hatását a könyvpiac nagy részéhez hasonlóan a Kálvin Kiadó is az idei évben érzékelte igazán. De további nagy nehézséget jelent számukra a terjesztésben az olvasás általános háttérbe szorulása. „Nagy kihívás számunkra a könyvterjesztés hatékonyabb megoldása, szeretnénk a világhálós honlapunkat korszerűbbé tenni, és szándékunk, hogy minél több helyen személyesen is meglátogassuk a gyülekezeteket. Tudomásul kell vennünk, hogy mire van igény, de mi is szeretnénk igényeket támasztani. Fontos, hogy a tartalom, a minőség és az olvasók igényei összetalálkozzanak” – hangsúlyozza a kiadó igazgatója.
A 16. Keresztyén Karácsonyi Könyvvásár a Lónyay utcai Református Gimnáziumban, fotó: Kalocsai Richárd
„Szerintem még mindig a Biblia a legjobb ajándék” – fogalmaz Galsi Árpád arra a kérdésre válaszolva, hogy melyik könyvüket ajánlja akár karácsonyi ajándékként is. A kiadó vezetője ezen túl a személyre szabott könyvajándékozást javasolja. A Kálvin Kiadó kötetei erre lehetőséget is nyújtanak, hiszen a kiadónál többféle olvasótípusra gondoltak az idei évben is. Gyermekeknek szól például a Bibliai állatok és a nagyszívű kiskutyáról szóló Bojti című könyv. Megjelent Tóth-Máthé Miklósnak a református egyháztörténet nagy alakjairól szóló négy történelmi regénye egy kötetben, Miként a csillagok címmel. Együtt az asztal körül címmel adták ki Bernard-Zoltán Schümmer bibliai igéket és imádságokat tartalmazó áhítatos könyvét, amelynek gondolata abból indult ki, hogy amikor a család együtt étkezik, akkor imádkozzon is, de ne mindig csak a megszokott módon, hanem egy bibliai ige felolvasása után egy hozzáilleszkedő, egyszerű imádsággal is.
A kiadó számára az idei évben is fontos volt a gyülekezeti élet, illetve az egyházi misszió segítése. Megjelent a Beszéljünk az istentiszteletről és a Reformátusok a kegyelem trónusánál című kiadvány. Mindkettő arra szolgál, hogy témává tegye a református liturgia legfontosabb elemét, az istentiszteletet. A már megjelent, 2011-es Kálvin Kalendáriumnak is központi témája az istentisztelet. Fontos kiadvány a hét lakótelepi református gyülekezet missziójáról szóló könyv, az Írd meg, amiket láttál. Megjelent a készülő új Református korálkönyv első kötete is a genfi zsoltárokkal. Természetesen idén is kiadtak teológiai könyveket és szakkönyveket. Ilyen például Imre László irodalomtörténész Új protestáns kulturális önszemlélet felé, Balla Péter Gyermekek és szülők kapcsolata, Tatai István Egyház és Izrael, Pákozdy László Márton Szövetség és hűség, Kustár Zoltán A héber Ószövetség szövege címmel megjelent könyve. Népszerűek és missziói célokat szolgálnak a kis traktátusok is, amelyek szintén megtalálhatóak a Kálvin Kiadó könyvespolcán. A Biblia mellett a kiadó legnépszerűbb könyve a Bibliaolvasó kalauz, amelynek évről évre növekszik a példányszáma.
A Kálvin Emlékévekhez kapcsolódóan még az idei évben megjelenik a Református Egyházi Könyvtár sorozatban az első három Kálvin-kommentár – a Római levél, a Zsidókhoz írt levél és az Apostolok cselekedetei könyvekhez írt magyarázat. Az úgynevezett Parókiális könyvtár részeként jövőre az evangéliumokhoz írt kommentárok is napvilágot látnak. A következő esztendőben is tervezik új imakönyvek és regények megjelentetését, illetve kiadják például Szarka Miklós lelkigondozói kötetét, valamint egy kételkedőknek szóló könyvet is.
„Azt gondolom, hogy az idei kiadványainkkal is tudjuk demonstrálni a célkitűzésünket: minél többféle olvasóközönségnek adjunk olvasnivalót. A jövő évben is ezt szeretnénk folytatni” – ismerteti a terveket Galsi Árpád, a Kálvin Kiadó igazgatója.
T. Németh László
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.