Az egyház (gyülekezet) mint missziós közösség
2017. július 11., keddEzzel a cimmel rendezték meg a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) idei lelkipásztori konferenciáját, közel ötven fő részvételével.
Az ötnapos szeminárium központi témája az egyház, a gyülekezet, mint missziói közösség volt. Ezt járták körül a résztvevők az előadások során illetve a kiscsoportos foglalkozásokon, melyek vezérfonalát a délelőtti igetanulmányok adták.
A rendezvény főelőadója B. Koshi, a gyülekezeti misszió kiváló szakértője volt. Az Indiából érkezett vendég első előadásának témája az egység kérdése volt az egyházban, a második előadásé a missziói közösség a társadalmi különbségek áthidalásában, a harmadiké a misszió holisztikus megvalósulása. Mindhárom előadás középpontjában Isten országának felfedezése állt, Jézus Krisztusnak, mint Megváltónak és királynak a középpontba helyezésével. Beszédeiben rámutatott arra, hogy a Szentírás közösségi szemléletű kultúrában született, azonban a nyugati keresztyénség általában az Írások individualista módon történő olvasásához áll közelebb. Szemüvegkeretbe helyezett két lencséhez hasonlitotta a közösségi szemléletet, mely az optikus megfelelő kiválasztásával és annak segítségével javíthatja látásunk. A jelenlévők megismerkedhettek keleti kultúrában meghatározó szerepet betöltő „szégyen, tisztesség, dicsőség" fogalmainak összefüggéseivel is. Isten országát példázatokon keresztül ismerhették meg még inkább az egybegyűltek, kiemelve azt, hogy az egyház egységének modelljét a Szentháromság Istenben találhatjuk meg. Nekünk, keresztyéneknek a küldetésünk, hogy ezt hirdessük, másrészt, hogy a szegénység felvállalásával is tanítvánnyá tegyünk embereket. Mint mondta, a jövőben a pénznek egyre kevesebb szerepe lesz a missziói munkában, Isten a Szentlélekhez fogja vezetni azokat, akik ebben a küldetésben részt vesznek. Az Operation World számítása szerint keresztyénség nyolcvan százaléka 2020 körül a globális világ dél-keleti felén lesz megtalálható: Latin Amerikában, Ázsiában és Afrikában. „A misszió Isten szívéből fakadó cselekvés kell, hogy legyen, ezért együtt kell hirdetnünk Isten országát, Jézus megváltását és királyságát" – mondta. A nagy érdeklődésre való tekintettel az előadó arról is beszélt, mit jelent szolgálni a „szégyen–tisztesség" kultúrájában élők közt.
A konferencia további előadói Garádi Péter, az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület elnöke és Horváth Levente református lelkipásztor, a Bonus Pastor Alapítvány elnöke voltak. Az igetanulmányokat Hafenscher Károly, evangélikus lelkipásztor, az oktatóközpont igazgatója és a Reformáció Emlékbizottság munkájáért felelős miniszteri biztos, Nemeshegyi Dávid rákoshegyi baptista lelkipásztor és Rozgonyi Botond, a Pünkösdi Teológiai Főiskola tanszékvezető tanára tartotta.
Forrás: refdunantul.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.