Wittenberg – a keresztyén egység központja
2017. május 03., szerda500 évvel ezelőtt Wittenberg városából indult el a reformáció, amikor Luther Márton kitűzte 95 tételét a vártemplom ajtajára. Ám Wittenberg idén nemcsak az egész éven át tartó megemlékezés miatt kerül a figyelem középpontjába, hanem az egyház egyesítésének helyszínéül is szolgál – egy napra biztosan.
Július 5-én, szerdán, a Református Egyházak Világközösségének (REV) nagygyűlése Lipcséből Wittenbergbe látogat, hogy képviselői ökumenikus istentisztelet keretében két meghatározó dokumentumot lássanak el kézjegyükkel. Az egyik a társulási nyilatkozat, amellyel a REV csatlakozik a megigazulástan kapcsán elfogadott úgynevezett Közös nyilatkozathoz. 1999-ben, sokévnyi elkötelezett ökumenikus párbeszéd után az eredeti dokumentumot a Római Katolikus Egyház és a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) írta alá, kinyilvánítva ezzel, hogy a két egyház osztozik „az Isten kegyelméből, Krisztusba vetett hit által való megigazulásunk közös értelmezésében.”
2006-ban a Metodista Világtanács és tagjai egyetértésüket fejezték ki a dokumentum tartalmával kapcsolatban és elkötelezték magukat a Közös nyilatkozat alapelvei mellett; 2016-ban az Anglikán Konzultációs Tanács is „üdvözölte és megerősítette a nyilatkozat lényegét”.
A REV saját társulási nyilatkozatot elfogadva csatlakozik az ökumenikus nyilatkozathoz, amelyik elsősorban az igazságosság és megigazulás közti kapcsolat fontosságát hangsúlyozza, mint sajátos református hozzájárulást a megigazulástan értelmezéséről szóló jövőbeli párbeszédhez.
Az istentisztelet keretében aláírásra kerülő második dokumentumra a „wittenbergi tanúságtétel” („Wittenberg Witness”) néven hivatkoznak majd a jövőben. Utóbbi a Református Egyházak Világközössége és a Lutheránus Világszövetség közötti megállapodást takarja. A közös tanúságtétel az egyház megosztottságának tragikus voltát megvallva, a két szervezet évtizedek óta tartó elkötelezett párbeszédének gyümölcseként ünnepli, hogy tagegyházaik világszerte konkrét lépéseket tettek egységük kifejezésére.
A nyilatkozatban arra „kötelezzük el magunkat, hogy felfedezzük közös életünk és együttműködésünk új formáit, amelyek még teljesebben kifejezik Krisztusban már meglévő egyházi közösségünket és egységünket”, fogalmazott Anna Case-Winters, a dokumentum szövegét előkészítő munkacsoport REV-es tagja. „Egyben elkötelezzük magunkat a közös tanúságtételre, amely az egyházunkban és világunkban elhatalmasodó igazságtalanság és kirekesztés erőivel szembeni fellépésben ölt testet.”
Az eseményre július 5-én kerül sor a wittenbergi Szent Mária-templomban, amit közös ebéd követ a templom előtti téren.
Külügyi Iroda
Fordította: Pataki Gréta
Forrás: www.wcrc.ch
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.