A hagyomány szerint Luther Márton 1517-ben október utolsó napján szögelte ki 95 pontját Wittenbergben. A vallási szempontból sorsfordító eseményről nem csak hazánkban emlékeznek meg. Sokfelé, sokféleképpen idézik fel a reformációt, van, hogy - jócskán túllépve az egyházakon - ez világi színezetet nyer.
Kisebbségben élő protestáns egyházak és szórványközösségek a világ minden pontjáról támogatják a wittenbergi vártemplom felújítási munkálatait. Eddig tízezer eurót gyűjtöttek.
Írta és közzétette Luther Márton (1483-1546) német reformátor 1517. október 31-én Wittenbergben.
A reformáció kezdetének 500. évfordulójára készülve a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága és a Luther Kiadó magyar nyelven az eddigi legteljesebb Luther-válogatást jelenteti meg 12 kötetben.
Kálvin János genfi reformátorra emlékezünk a születése ötszázadik és a halála négyszázötvenedik évfordulója közötti években (2009–2014). A másik nagy svájci reformátorról, a zürichi Zwingli Ulrichról azonban alig esik szó. Bár nem olyan szép, kerek évfordulója lesz idén, mint genfi társának a jelzett években, de annak apropóján, hogy négyszáznyolcvan évvel ezelőtt, 1531. október 11-én halt meg a svájci katolikus kantonok ellen vívott kappeli csatában, Millisits Máté művelődéstörténészt a reformátor emlékezetkultúrájáról kérdeztük.
A rövid levélről a reformátorok különbözőképpen vélekedtek. Luther „szalmalevélnek” nevezte, Kálvin „sokfajta tanítás pezsdítő forrásvizének” tekintette.
„Isten az ünneplésben minket is arra indítson, hogy ne csak Wittenbergig jussunk, hanem az Igéig, Jézus Krisztusig, az Isten jóságáig” – hangzott el a felhívás dr. Szabó István, református püspök prédikációjában az Országos Reformációi Istentiszteleten. A MEÖT október 31-én Reformációi Megemlékezést tartott a Reformációi Emlékparkban, majd Országos Reformációi Istentiszteletet a Deák téri evangélikus templomban.
Németországban, a reformáció szülőföldjén október 31-én mindenütt hálaadó istentiszteletet tartanak a protestánsok – az amerikanizált Halloween közben.
"A reformáció hagyatéka, hogy szabad gondolkodnunk és következetesek lehetünk döntéseinkben" – véli Marjovszky Tibor, a debreceni teológia professzora.
A Német Protestáns Egyház elnöke pódiumbeszélgetésen vett részt, amit „Luther Rómában – 1510–2010” címmel tartottak az Olasz Evangélikus Egyház és a Valdens Egyház közös rendezésében.
Kultusz-e vagy kultúra a reformátorok emlékezete? Erre a kérdésre is választ kapunk Millisits Máté muzeológus-művészettörténésztől.
Huszonhat év után ismét összeültek teológusok, történészek és nyelvtudományi szakemberek, hogy a Luther Bibliát elővigyázatos frissítésnek vessék alá.
A reformáció elindítójáról, Luther Mártonról készít rajzfilmsorozatot a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) az 1517-ben kezdődött vallási megújulási mozgalom 500 éves évfordulójára.
Ebben az évben restaurálják azt a Luther-szobrot, ami eddig Wittenberg piacterén állt. Mivel a város szeretné, hogy a turisták a városban találkozhassanak Luther szobrával, az az ötlete támadt az egyik lelkésznek, hogy 500 szobormásolatot állítsanak fel a téren.