XVI. Benedek részvétnyilvánítása a lengyel tragédia miatt

2010. április 11., vasárnap

alt„Mély fájdalommal értesültem Lech Kaczynski elnök, felesége és azon személyek tragikus haláláról, akik katyni útjára kísérték őt” – olvassuk a pápa lengyel nyelvű táviratában.

A pápa üzenetét a varsói parlament elnökéhez, Bronislaw Komorowskihoz intézte. Az áldozatok között a katolikus egyházfő név szerint is megemlítette Ryszard Kaczorowskit, az emigráns lengyel kormány utolsó elnökét, és három egyházi személyiséget: Tadeusz Ploski katolikus püspököt, Miron Chodakowski ortodox érseket és Adam Pilsch evangélikus katonai lelkészt. A pápa a drámai baleset minden áldozatát: a parlamenti képviselőket, politikusokat, a hadsereg képviselőit, a katyni áldozatok hozzátartozóit és minden más áldozatot Isten irgalmába ajánlott. A halottak hozzátartozóinak és minden lengyel embernek a pápa őszinte részvétét fejezi ki és mindenkit biztosít arról, hogy lélekben osztozik a gyászban. „Ebben a nehéz pillanatban a lengyel népre a Mindenható Isten áldását kérem" – olvassuk végül a Vatikánban április 10-én kelt pápai táviratban. Kaczynszki elnök Katyn felé tartott, hogy tisztelegjen az előtt a 22 ezer lengyel emléke előtt, akiket Sztálin katonái mészároltak le 1940-ben. Az eddigi adatok szerint a légi katasztrófában életét veszítette a lengyel küldöttség 88 tagja és a 8 tagból álló személyzet. A szerencsétlenség a szmolenszki repülőtér közelében leszállás közben történt. Dimitrij Medvegyev orosz elnök rendkívüli bizottságot állított fel a lengyel repülőgép balesetének kivizsgálására. Lech Kaczynski 2005 óta Lengyelország elnöke, ikertestvére Jaroslaw jelenleg a Jog és Igazságosság párt elnöki tisztségét tölti be Lengyelországban. A lengyel elnök halálát Varsóban a külügyminisztérium szóvivője jelentette be. Az ország vezetését a lengyel parlament alsó háza, a Sejm elnöke vette át. Lech Walesa a lengyel televízióban fejezte ki részvétét és azt mondta, hogy ez a szerencsétlenség a „második Katyn” az ország életében. „Hazánk elitje halt meg, hatalmas veszteség érte a lengyel népet.” Az áldozatokért a gyászmisét szombaton este Krakkóban, a Wawel székesegyházában mutatta be Stanislaw Dziwisz bíboros érsek, II. János Pál pápa egykori magántitkára. – Szombaton délelőtt 11 órakor Zenon Grocholewski bíboros szentmisét mutatott be a repülőgép-szerencsétlenség áldozataiért. A szertartáson részt vett a Solidarnosc szakszervezet 250 fős delegációja, akik azért érkeztek Rómába, hogy megemlékezzenek II. János Pál halálának ötödik, az első szabad lengyel szakszervezet megalapításának 30. évfordulójáról. (RV.de – hu – 2010-04-11 -  dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)