Radikális kérdések a lélekről

2012. június 08., péntek

A napokban jelent meg A lélek titkai című könyv, melyben Németh Dávid pasztorálpszichológia-professzorral, a Károli Egyetem volt dékánjával Izsák Norbert beszélget. A könyvbemutatón jártunk.

„Ezeken felül, fiam, fogadd meg az intést: A sok könyv írásának nincs vége, és a sok gondolkodás elfárasztja a testet. Mindezt hallva a végső tanulság ez: Féld Istent, és tartsd meg parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége!" – a Prédikátorok Könyvéből (12,12-13) vett idézettel nyitotta meg Zsengellér József dékán a könyvbemutatót, melyre a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán került sor június 7-én. A lélek titkai című könyv különlegessége, hogy a teljes szöveg bensőséges beszélgetés, és mi ebbe az intim helyzetbe tekinthetünk bele – tette hozzá Zsengellér József.

Herjeczki Kornél, a művet gondozó Harmat Kiadó vezetője három szempontot említett, mely a beszélgetőkönyv megjelentetésére ösztönözte. Példakép-hiányos világunkban különösen fontos, hogy olyanok szólaljanak meg, akiknek van mondanivalójuk: Gyökössy Endre lelkipásztor felesége, Reini és Visky András író, dramaturg után most Németh Dávidon, a KRE Valláspedagógiai és Pasztorálpszichológiai Tanszékének vezetőjén van a sor – mondta. Pasztorálpszichológiai, azaz a teológiát a pszichológiával ötvöző munkák magyarul túlnyomórészt fordítások, így örvendetes, hogy egy ízig-vérig magyar mű lesz kapható a piacon, illetve e tudományágon belül Németh Dávid szemlélete kiegyensúlyozott és közel áll a kiadó szemléletéhez – tette hozzá Herjeczki Kornél.

Ezután Szerdahelyi Krisztina újságíró beszélgetett a két szerzővel, amelynek során a jelenlévők megismerhették Németh professzor és Izsák Norbert közös munkájának részleteit. Megtudhattuk, hogy az egyetemi tanár és a HVG volt újságírója, a nemrég megjelent Vallomások - Kortárs prédikátorportrék című könyv szerzője még akkor ismerkedtek meg egymással, amikor az újságíró egyházi-vallási témákban szakértőként kérte fel beszélgetőtársát. Ekkor alakult ki, hogy különösen kényes kérdésekre együtt keressenek válaszokat. A lélek titkai e céllal is íródott: hogy előkerüljenek a hívőket izgató, érzelmeket megmozgató, vitatott témák. A könyvben szóba kerül házasság, nemiség, függőségek, gyógyulások és Jézus, mint pszichológus is. Külön rész foglalkozik az ügynökökkel és a hatalommal, és az egyik fejezet címe így hangzik: Pokol és lelkigondozás.

„Az átlagembernél zárkózottabb vagyok, és igencsak fékezett a gondolat, hogy e kitárulkozások a nyilvánosságra kerülnek. A beszélgetések hangulata azonban később enyhítette ezt az érzést, és ma már örülök, hogy a fiataloknak, a tanítványaimnak megmutathatom azokat a válaszokat, amelyekért évtizedekig harcoltam" – mondta el Németh Dávid, hozzátéve, hogy szeretné, ha mindannyian olyan szabadon élnénk meg hitünket, mint Pál apostol, akit még a filippi börtön falai sem gátoltak abban, hogy végtelenül szabadnak érezze magát.

A lélek titkai
Németh Dávid pasztorálpszichológia-professzorral beszélget Izsák Norbert