Nemzetközi reakciók a szíriai vallási vezetők elrablására

2013. április 27., szombat

Április 22-én, hétfőn Szíriában megtámadtak két vallási vezetőt egy humanitárius misszióból Aleppó-ba visszafele tartó úton. A két érseket elrabolták, a kocsit vezető diakónust pedig megölték.

A szíriai kormány és kormányellenes lázadók egymást vádolják, de egyik csoport sem vállalta a felelősséget az akcióért. Yohanna Ibrahim a szíriai ortodox egyház érseke és Paul Yazigi a szírai görög ortodox egyház érseke az Egyházak Világtanácsának Aleppó-i Ökomenikus Központjában láttak el szolgálatot.

Engedjék szabadon

Az Egyházak Világtanácsának főtitkára, Rev. Dr Olav Fykse Tveit határozottan elutasította a két szíriai érsek elrablását. „Csatlakozunk az érintett tagegyházaink vezetőihez és velük együtt elítéljük az emberi jogok ilyen súlyos megsértését, és a két érsek azonnali elengedését kérjük. Ehhez hasonló esemény minden vallásos közösség számára fenyegetést jelentenek" – nyilatkozta Tveit Khartoum városában, szudáni látogatása során. „Ibrahim és Yazigi mindketten a szíriai társadalom prominens vezetői" – mondta. „Kötelezettségeiken túl, számos helyi, nemzeti és globális kezdeményezésben a béke és igazság letéteményeséiként voltak ismertek nemcsak a szíriai keresztény közösség, de a szíriai emberek számára is." Közleményében Tveit a nemzetközi közösséget is felszólította, hogy tegyék meg a megfelelő lépéseket a két érsek elengedéséért.

Az emberi élet tiszteletben tartása

A szíriai és görög ortodox egyház közleményében szintén elutasította a két érsek elrablását, és az emberi élet tiszteletét kérték az emberrablóktól. Emellett hangsúlyozták, hogy a keresztény egyházak alapvető részei Szíriának. A keresztény közösségek Isten támogatásával az országban zajló fegyveres konfliktus, és erőszak végéért dolgoznak. Kérik a világ összes egyházát, hogy segítsenek, hogy ismét visszatérjen Szíriába a hit és szeretet.

Imádkozunk Istenhez, hogy ezekben az áldott időkben mielőbb véget érjen a válság és összes testvérünk visszanyerje a békét és biztonságot, és országunk élvezze a megérdemelt prosperitást és békét."

Fordította, összeállította: Kuzma Csilla

Forrás: oikoumene.org  http://globalchristianforum.org/