Megválasztották az új, sorrendben a negyvenötödik szerb pátriárkát

2010. január 22., péntek

altJanuár 22-én Belgrádban megválasztották a Szerb Ortodox Egyház 45. pátriárkáját a 79 éves Irinej püspök személyében.

A 79 éves Irinej (Gavrilović), Niš püspöke lett a 45. megválasztott szerb pátriárka. Az új egyházfő a Čačak közeli Vidova faluban született 1930. október 28-án. A keresztségben a Miroszláv nevet kapta. Az általános iskolát szülőfalujában, a gimnáziumot Čačakban végezte el. Középiskolai tanulmányai után elvégezte a Prizreni Teológiai Szemináriumot, majd a Belgrádi Teológiai Karon tanult. Egyetemi tanulmányai után letöltötte katonai szolgálatát, majd meghívták a prizreni szeminárium oktatójává. 1959 októberében Őszentsége Germán szerb patriarcha a Rakovica monsotorban szerzetessé nyírta, amely során az Irinej nevet kapta. Ugyanabban a hónapban, 1959. október 27-én szerzetespappá szentelte. Prizreni oktatói szolgálata idején egyúttal az Athéni Egyetem Teológiai Karán is tanult. 1969-ben elhívták az Osztrog monostor szerzetesi iskolájának vezetőjévé, de később újra visszatért Prizrenbe, immár a Teológiai Szeminárium rektoraként. 1974-ben moravicsi püspökké, a pátriárka vikáriusává választják. Egy évvel később, 1975-ben kerül a niš-i egyházmegye élére, ahol ez ideig szolgált. A választásban három jelölt volt, Irinej mellett a bácskai püspök és a monte negroi metropolita. Az Orosz Ortodox Egyház nevében Nyikolaj Balasov főpap, a külügyi hivatal vezetője fejezte ki az áldáskívánást. Irinej kiegyensúlyozó személyiség, akinek tekintélye van a szerb püspökök között. Tapasztalt leélkész, szerzetesként aktív magas kora ellenére. (interfax-religion.ru - szimandron.hu - 2010-01-22 - dr. békefy-röhrig klaudia - reformatus.hu)