Június 07.: Elhunyt Haranghy Jenő

2012. június 07., csütörtök

61 éve halt meg Haranghy Jenő festőművész, aki 1894-ben született Debrecenben. Élete során több református megrendelésnek tett eleget. Megrajzolta "A magyar reformáció könyve" mű címlapját, bibliai szimbólumokkal festette ki a debreceni Kossuth utcai református templomot.

Három éven keresztül (1939-1942) a debreceni református egyetemi templom üvegablakait tervezte meg, majd a körmendi református templom szószék mögötti falára a 42. zsoltár első versének megjelenítésére vállalkozott.

A körmendi templom illusztáricója

Haranghy közel 200 könyv illusztrálása, számos ex libris elkészítése mellett, több vendéglő, szálloda magas színvonalú kifestésével a XX. századi magyar művészet elismert alakjává vált.

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban „búkergető" címmel Haranghy-kiállítás látható 2012. augusztus 5.-ig. A múzeum Haranghy-tárlata a vendéglátás, idegenforgalom területét és itt is elsősorban a debreceni, budapesti, parádi szállodákat díszítő mutatja be. 2012-ben a Nemzeti Kulturális Alap Múzeumi Szakmai Kollégiuma támogatásával összesen négy Haranghy-pannó restaurálására nyílt lehetősége az intézménynek ezek egyike Csokonai Vitéz Mihály Búkergető című versének illusztrációja.

Millisits Máté, Kép: biblia.drk.hu