Hálaadás, bizonyosság, imádság

2013. október 02., szerda

Zenés istentisztelettel indult a reformáció hónapja. Steinbach József prédikációjában arra szólította fel a protestáns egyházakat, hogy ne felejtsenek el imádkozni egymásért.

Tavaly a Kálvin tér, idén pedig a belváros egy még forgalmasabb pontja telt meg énekkel és zenével október elsején. A Deák téri evangélikus templomban tartotta a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) a reformáció hónapjának nyitó alkalmát.

A ráhangolódás már a téren elkezdődött, majd a templomban Gáncs Péter evangélikus püspök köszöntötte a különböző felekezetű, együtt éneklő protestánsokat. A zenés istentiszteleten baptista, evangélikus, pünkösdi és református kórusok szolgáltak.

Bach-darabokat szólaltatott meg előbb az Agapé Pünkösdi kórus, majd a Lutheránia Énekkar. Az igehirdetésre készülve közösen énekelt a négy kórus és a gyülekezet, a prédikáció után pedig a Pesterzsébeti Református Énekkar és az Újpesti Baptista kórus dicsérte Istent.

A hálaadás, a bizonyosság és az imádság fontosságát (Fil 1,3-6), mint a reformáció áldott felismeréseit hangsúlyozta igehirdetésében Steinbach József, református püspök.

„Adjunk hálát, hogy kétezer éve Pál apostollal megérkezett az ismeretlen Krisztus evangéliuma Európába, adjunk hálát a magunk gyülekezetéért, azokért, akik közösséget vállalnak az evangéliummal – buzdította hallgatóságát a MEÖT elnöke –, s adjunk hálát, mert az Ige egyházának ma is, ebben a másként pogány világban is van helye."

Utóbbi reménységünk arra a bizonyosságra épül, hogy Krisztus ügye ma is győztes ügy, s hogy ő, aki elkezdte munkáját a világban, be is fogja fejezni azt. Nincs annál nagyobb öröm, mint a reménység, hogy mi is részesei vagyunk Krisztus tervének – magyarázta a dunántúli református püspök, majd hozzátette: ez nem egy öntelt bizonyosság, hanem egy kétségek között, imában megharcolt reménység. „Mindent, a profán dolgainkat is Isten elé vihetjük imádságban, a dolgok nála a helyükre kerülnek."

Steinbach József végül a közbenjáró imádság fontosságát helyezte a protestánsok szívére, mint a közös misszió alapját: „az igét tanulmányozva el ne felejtsünk egymásért imádkozni". Az alkalom valóban így is ért véget, a baptista, az evangélikus, a metodista, a pünkösdi és a református egyház képviselői együtt imádkoztak: egymásért.

Feke György, képek: Sereg Krisztián

Október a reformáció hónapja – a MEÖT reformációi programsorozatának főbb állomásai:

• Október 5. – területi női találkozó a hernádnémeti református templomban. A fő téma: Keresztyén nő a családban. Nyitóáhítatot vezeti: Dr. Börzsönyi Józsefné református lelkész, köszöntőt mondanak: Földesiné Kántor Mária házigazda, P. Tóthné Szakács Zita, az Ökumenikus Tanács Női Bizottságának elnöke és Dr. Fischl Vilmos, az Ökumenikus Tanács főtitkára.
  • Október 13. ökumenikus istentisztelet a szóládi református templomban. Igét hirdet Steinbach József püspök, az Ökumenikus Tanács elnöke.
  • Október 20. ünnepi reformációi gála a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban. A gazdag programban – egyebek mellett – a Baptista Egyház központi kórusa, a Misztrál és a Korál-sziget együttes szolgálatában gyönyörködhetünk. Főelőadásra Balog Zoltán minisztert kértük. Műsorukkal a Lónyay utcai Református Gimnázium diákjai mutatkoznak be. Köszöntőt mond Steinbach József püspök, az Ökumenikus Tanács elnöke.
  • Október 27. – országos reformációi istentisztelet a pesterzsébeti baptista gyülekezetben. Igét hirdet Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök.
  • Október 31. – ünnepi megemlékezés a budapesti Reformációi emlékparkban (Bajza utca és Városligeti fasor sarka). Ezen a Baptista Egyház fúvószenekara szolgál. Ünnepi beszédet Pásztor Zoltán, a Magyarországi Metodista Egyház országos laikus vezetője mond.