Fiatal ünnep

2013. május 21., kedd

A magyar református egység létrejöttének évfordulóját 2010 óta, idén negyedszer ünnepeljük. Az ilyen értelemben még fiatalnak számító ünnep hátteréről és programjairól Czanik Andrást, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Hivatalának Kárpát-medencei referensét kérdeztük.

Minek az ünnepe a magyar református egység napja?

2009. május 22-én megtartott közös zsinatukon a magyarországi, kárpátaljai, délvidéki, erdélyi és partiumi részegyházak közös alkotmányt írtak alá, és kihirdették a Magyar Református Egyház megalakulását. Ezzel nem csupán jogi értelemben jött létre az egység az aláírók között, az esemény egyúttal a hitvallásainkra alapuló testvéri közösség megjelenítése is volt. Az alkotmányozó zsinathoz kapcsolódó hálaadó ünnepre akkor közel tizenötezer résztvevő érkezett Debrecenbe. A következő évtől a május 22-i dátumhoz legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük szerte a Kárpát-medencében a magyar református egység napját, ami az évfordulóhoz kapcsolódó néhány további kiemelt rendezvénnyel együtt a megemlékezésre és a hálaadásra ad lehetőséget.

Milyen programok kapcsolódnak az ünnephez?

Az idén május 19-én, pünkösdvasárnap ünnepelt magyar református egység napjára hagyományosan közös liturgiajavaslat készül, így az ünnepi istentisztelet rendjébe beépítve ugyanaz a lekció és textus hangozhat el, ugyanaz az ének és imádság csendülhet fel valamennyi Kárpát-medencei gyülekezetben. A lelkipásztori vendégszolgálatok és a testvérgyülekezeti találkozók időzítése sok helyen szintén az évfordulóhoz közel eső vasárnapokhoz kötődik. Pünkösd miatt most a hagyományosnak tekinthető kiemelt rendezvényeket egy héttel később, május 24–26. között tartják. Május 24-én és 25-én lesz a Szeretethíd elnevezésű Kárpát-medencei református önkéntes rendezvény, a református egységért adnak hálát a Debreceni Református Kollégium 475 éves jubileuma alkalmából május 25-én tíz órától a Nagytemplomban megtartott ünnepi istentiszteleten, május 24–26. között pedig idén tizedik alkalommal szervezik meg a Református Zenei Fesztivált, így tehát a gyakorlatilag vasárnaptól vasárnapig tartó eseménysorozat számos lehetőséget nyújt a bekapcsolódásra.

A Református Zenei Fesztivál lapozható programfüzete

Lesz-e folytatása a közös zsinat 2009-ben megkezdett munkájának?

Az elmúlt négy évben főleg a közös alkotmány által meghatározott keretek kitöltése zajlott, a részegyházi zsinatokon így már az egység szellemében folyhatott a törvényalkotás. Június 28-án 2009 óta első ízben ül össze a közös alkotmányozó és törvényhozó testület Debrecenben. Az ünnepi tanácskozás napirendjén a Heidelbergi Káté megjelenésének 450. évfordulója alkalmából elkészült új magyar kátéfordítás elfogadása szerepel, de emellett a közös alkotmányt is néhány ponton módosítják.

Sokan eleve elzárkóznak mindenféle tömegrendezvénytől, mégis örülnének egy, a 2009. évihez hasonló nagyobb szabású találkozónak. Számíthatunk-e a közeljövőben ilyesmire?

Az már a fentiekből is kiderült, hogy az évfordulóhoz nem kapcsolódik minden évben több tízezres találkozó. 2011-ben a magyar református világtalálkozók és május 22. évfordulóinak összehangolásáról született döntés, és előzetesen arról is szó volt, hogy 2014-ben, a Magyar Református Egyház megalakulásának ötéves évfordulóján lehetne egy nagyszabású ünnepséget tartani, amelyhez egyúttal a következő világtalálkozó is kapcsolódna. Ezt az elhatározást erősítette meg márciusban a Kárpát-medencei református egyházvezetőket tömörítő Generális Konvent elnökségi ülése. A világtalálkozó így jövőre a részegyházak által szervezett programokat öleli majd fel, májusban pedig nagyszabású központi ünnepség ad lehetőséget egyházunk sokszínű szolgálatának és közösségeinek bemutatkozására és a találkozásra.

Reformátusok Lapja

Az ünnepi eseményekről rendszeresen beszámol majd a Magyarországi Református Egyház www.reformatus.hu címen elérhető hivatalos honlapja. Az évfordulóval, a református egységgel foglalkozik a www.majus22.org ol­dal, a Szeretethíd és a Református Zenei Fesztivál tudnivalóiról, programjáról a szeretethid.jobbadni.hu és a rzf.reformatus.hu honlap nyújt bővebb tájékoztatást.