Elkötelezetten az istentisztelet megújulásáért

2011. július 11., hétfő

Konzultált már lelkésztestületi, lelkészi kisköri, egyházmegyei, presbiteri és gyülekezeti alkalmakon, egyeztetett a Biblia Szövetség, a Presbiteri Szövetség, valamint a Sófár Mozgalom vezetőivel is Dr. Fekete Károly. a református istentisztelet megújításának ügyét vivő Generális Konvent Liturgiai Bizottságának elnöke a Konvent temesvári plenáris ülésén ugyancsak beszámolt a munkáról. Fekete Károly úgy véli, az istentisztelet megújulása sokakat érdekel, és van várakozás azzal kapcsolatban.

A közelmúltban a Generális Konvent Liturgiai Bizottsága az egyházi közélet több meghatározó szervezetével is egyeztetett és egyikükkel egy közös nyilatkozatot is elfogadtak a találkozó után. Miért tartotta fontosnak a testület, hogy ezekkel a szervezetekkel külön egyeztessen?

A Generális Konvent Liturgiai Bizottságában nagyon vártuk és nagyra értékeltük azokat a testületi véleményeket, amelyekből egyértelműen látszott, hogy sokan komolyan vették az alapelvek kiértékelését, átgondolását és a visszajelzés fontosságát. Háttéranyagot készítettek, tanulmányi napot tartottak és kiérlelt gondolataikat le is írták és eljuttatták hozzám. A vélemények megköszönésére és megvitatására munkaértekezletet kezdeményeztünk a Biblia Szövetség képviselőivel Pécelen 2011. április 29-én, a Presbiteri Szövetség és a Sófár Mozgalom képviselőivel pedig Budapesten 2011. május 18-án a Ráday Kollégiumban. Mindhárom beszélgetésben érvényesült a testvéri légkör, az istentisztelet ügye iránti elkötelezettség és az egyházunk általános megújulása iránti vágy és tettrekészség.

Milyen észrevételek, javaslatok érkeztek ezektől a szervezetektől?

A péceli találkozón a GK Liturgiai Bizottsága és a Bibliaszövetség közös nyilatkozatban is megfogalmazta a legfontosabb gondolatokat, amely nyilatkozatnak a szövegét közös megegyezéssel adjuk közre. (A teljes dokumentumot az interjú után olvashatják.) A nyilatkozat egyik legfontosabb megállapítása az, hogy egyházunkban a lelki és istentiszteleti megújulás együtt kell, hogy járjon. A Presbiteri Szövetség vezetői többek között kérték az alapelveknél a gazdagabb igei hivatkozásokat és az istentisztelet komplexitásának hangsúlyozását, hiszen nemcsak értelmiségi, hanem tradicionális gyülekezeti tagjaink is vannak. A Sófár Mozgalom képviselőivel az istentisztelet értelmezhetőségéről, a missziói helyzetre reagáló liturgiáról és az Istenhez méltó énekekről és éneklésről váltottunk gondolatokat. Ezekből a javaslatokból is látszik, hogy az alapelvek további árnyalása és pontosítása szükséges. Köszönjük kinek-kinek az eszméltető megjegyzéseit!

A Reformátusok a kegyelem trónusánál című, a liturgiai megújulás alapjait bemutató kiadvány megjelenése óta folyamatosan zajlanak az eszmecserék, és a bizottság azóta is több helyen visszajelzésekre buzdította az egyháztagokat, lelkészeket. Körülbelül mennyi hozzászólás, észrevétel érkezett?

A beérkezett hozzászólások közül mintegy százötöt presbiterek, gyülekezeti tagok, lelkipásztorok és nyugalmazott lelkészek, valamint debreceni, kolozsvári és pápai teológiai hallgatók egyénileg küldtek be, ezek mellett testületi véleményeket fogalmazott meg a Debreceni Református Egyházmegye és a Szatmári Református Egyházmegye is.

A Liturgiai Bizottság egyik célkitűzése, hogy az istentiszteleti megújuláshoz minél többen tegyék hozzá meglátásaikat, mert csak ekkor érhető el, hogy a lehető legtöbben magukénak érezzék az új liturgiai rendet. Meg tudta mozgatni ez a kérdés az egyházi közéletet?

Magam tizenhét helyszínen folytattam személyesen is tanulmányi konzultációkat lelkésztestületi, lelkészi kisköri, egyházmegyei, presbiteri és gyülekezeti alkalmakon, amelyek egyértelművé tették számomra, hogy az istentisztelet megújulása sokakat érdekel, és van várakozás azzal kapcsolatban. Az istentisztelet megújulásának kérdésköre ürügyén több olyan általános egyházi-gyülekezeti gondunk is napirendre került, amely nem tartozik közvetlenül a liturgia problematikájához, de az egyházunk állapotához, gyengeségeihez igen.

A bizottság már februárban megkezdte a hozzászólások feldolgozását, és május 31-ig várta a további vélemények beérkezését. Mi lesz a munka további menete?

Még van néhány meghívásom lelkésztestületi ülésekre szeptember közepéig, azoknak szeretnék eleget tenni. A konzultációk és hozzászólások lezárására a világtalálkozós rendezvények között szervezünk egy olyan konferenciát, amelyre meghívjuk a Kárpát-medence valamennyi református egyházmegyéje lelkésztestületeinek tanulmányi vagy missziói előadóját, akikkel a füzet alapelveiről, istentiszteletünk megújulásáról és a Liturgiai Példatár tartalmáról szeretnénk megbeszélést folytatni. Ennek az eseménynek a világtalálkozó programfüzetében megjelentetett időpontja 2011. szeptember 22-23., a helyszíne pedig Berekfürdő. Ezzel a konferenciával zárjuk le a véleménykérés időszakát. A Liturgiai Bizottság nevében kértem Temesváron a GK plenáris ülésén az esperes urakat, hogy az alapelveket tartalmazó füzet anyagát – ha még nem tették volna – beszéljék át egy soron következő lelkésztestületi ülésen a lelkipásztorokkal, hogy a delegálandó egyházmegyei küldött majd képviselni tudja a testületi véleményt Berekfürdőn.

 

Van-e végső határidő a Liturgiai Bizottság munkájára?

Az elnökség ilyen határidőt nem szabott meg a nyugodt munka érdekében, de mi a bizottság tagjaival azt szeretnénk, ha 2013-ban a Generális Konventnek be tudnánk nyújtani a Liturgiai Példatár kéziratát.

A Generális Konvent Liturgiai Bizottsága és a Biblia Szövetség közös nyilatkozata

„A Generális Konvent Liturgiai Bizottságának és a Biblia Szövetségnek jelen lévő képviselői 2011. április 29-én a Liturgiai Bizottság kezdeményezésére Pécelen megbeszélést tartottak a Reformátusok a kegyelem trónusánál c. kiadványban megfogalmazott teológiai alapelv elvi és gyakorlati kérdéseiről, valamint a Biblia Szövetség által a Liturgiai Bizottsághoz eljuttatott állásfoglalásról. A nevezett felek egyetértettek abban:

a.) hogy egyházunkban a lelki és istentiszteleti megújulás együtt kell, hogy járjon;
b.) hogy az egyház megújulásáról nem lehet beszélni az igehirdetés megújulása nélkül.

A megbeszélés során világossá vált, hogy mindenképpen további tisztázására van szükség:
a.) az igehirdetés megújulásának kérdéseiről;
b.) a Liturgiai Bizottság elaborátumában szereplő ún. kétfókuszú istentisztelet problémaköréről, vagyis az igehirdetés és a sákramentumok viszonyát és liturgiai összefüggéseit alapos teológiai vizsgálat tárgyává kell tenni;
c.) az elaborátum által felvetett himnológiai kérdések szakszerű kifejtésére.

Ezért javasoljuk egy kifejezetten az igehirdetés megújulásának kérdéskörével foglalkozó széleskörű teológiai fórum egybehívását.

Dr. Sípos Ete Álmos, a BSZ főtitkára, dr. Fekete Károly, a GK LB elnöke, dr. Szűcs Ferenc, dr. Viczián Miklós, dr. Fekete Csaba, dr. Mikolicz Gyula, dr. Pap Ferenc, Alföldy Boruss Dezső, Cseri Kálmán, Sípos Ete Zoltán.”

Csepregi Botond, fotó Kalocsai Richárd

Korábbi írásunk a témában: Megindult a közös gondolkodás a liturgia megújításáról

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.