Balatonkenesén találkoznak a református kántorok
2019. szeptember 16., hétfőNegyedik alkalommal adott otthont a balatonkenesei református gyülekezeti ház és a templom a református kántorok találkozójának augusztus 31-én. Hogyan lett az egyházmegyei szintű összejövetelből szakmai kurzus? Erről a házigazda beszámolóját olvashatják.
Először 2015-ben merült fel az ötlet, hogy megszólítsuk és találkozásra hívjuk a Balaton-felvidéken élő és szolgáló kántortársakat, s megosszuk egymással tapasztalatainkat, valamint beszélgessünk közös problémáinkról. Akkor még egyházmegyei találkozóban gondolkodtunk, ennek ellenére minden jelentkezést örömmel fogadtunk – az elmúlt két évben Budapestről, Kalocsáról, sőt Marosvásárhelyről is érkeztek hozzánk kántor kollégák –, így egyre inkább országos jellegűvé vált az alkalom.
A találkozó szakmai vezetésére a kezdetektől Szabó Balázs zenetörténészt, a győri Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának egyetemi docensét, a székesfehérvári Budai úti református templom kántorát kértük fel. A koncepciót hamarosan kitaláltuk: délelőtt előadás, illetve szakmai beszélgetés aktuális helyzetünkről, délután pedig gyakorlati foglalkozás a templomban, az orgonánál. Utóbbi két évben pedig a készülő új református énekeskönyvvel kapcsolatos fejlemények, illetve kérdések is terítékre kerültek. A 2015-ös, majd a 2016-os találkozó után 2017 nyarán immár kurzusra gyűltünk össze Kenesén: Gárdonyi Zsolt zeneszerző-orgonaművész professzor tartott háromnapos zeneelméleti kurzust, melynek fő témája a különböző zenei stílusok harmóniai nyelvtanának elsajátítása volt.
S hogy hogyan kapcsolódik ez a kántori szolgálathoz? Aki kézbe veszi jelenlegi református énekeskönyvünket, s megfigyeli az évszámokat: a repertoár az 1200-as évektől – például a Krisztus feltámadott kezdetű, 185. dicséretünk – egészen az 1800-as évek romantikus dallamvilágáig ível. Ez a tény önmagában is fontos aspektusra hívja fel a figyelmet: miért ne követhetné az „orgonakíséret”, a harmonizálás is a zenetörténetben látható és hallható harmóniatörténeti fejlődést? Ez utóbbi azonban képzettséget feltételez: ennek mikéntjéhez és a tanulás önálló folytatásához is fontos leckéket és ösztönzést kaptunk e három nap alatt.
A kurzus éve után 2018-ban létrejött a harmadik, majd idén a negyedik összejövetel, s tervezzük a jövő évi találkozást is. Az alkalmat minden évben augusztus és szeptember fordulójára időzítjük, s szeretettel várjuk az érdeklődő kollégákat. A találkozó létrejöttét minden évben a Veszprémi Református Egyházmegye, valamint az egyházmegye orgonaalapja támogatja.
Sipos Csaba
A szerző zenetanár, a Balatonkenesei Református Egyházközség kántora.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.