A vallási türelmetlenség területén Dél-Ázsia áll a vezető helyen

2010. július 05., hétfő

altA londoni központú „Kisebbségek Jogait Védelmező Nemzetközi Csoport” (Minority Rights Group International) nyilvánosságra hozott jelentése szerint a kisebbségi vallási közösségek elleni támadások esetében a vezető hely Dél-Ázsiát illeti meg.

Különösen kritikus a helyzet Indiában. A dokumentum felemlíti a keresztények és a muzulmánok elleni hindu szélsőségesek támadásait, keresztények erőszakos hinduizmusba térítése eseteit. A dokumentum külön megemlít egy 2009 februárjában történt esetet, amikor 18 római katolikus családot erőszakkal egy hindu templomba vittek, és arra kényszerítették őket, hogy tagadják meg a keresztény hitet, vegyenek részt egy hindu rituáléban, majd írásban tegyenek nyilatkozatot arról, hogy „önként tértek át” új hitükbe. A jelentés megemlíti, hogy egyre jobban erősödik a keresztény ellenesség és egyre több  keresztény ellenes támadás történik az Indiával szomszédos országokban, Sri Lankán, Nepálban, Pakisztánban. „Dél-Ázsia egyes országaiban az állam és a hatalom vallási szervei aktív támogatásban részesítik a szélsőséges csoportokat, más esetekben pedig szemet hunynak növekvő befolyásuk láttán”. „Dél-Ázsiában, függetlenül attól, hogy milyen vallási közösséghez tartozol, ha kisebbségben vagy, az azt jelenti, hogy nagy eséllyel vagy kitéve a támadásoknak és az üldöztetéseknek” – mondja Farah Mihlar, a jelentés dél-ázsiai részének szerzője. A jelentés megemlíti, hogy a vallási kisebbségek képviselői elleni támadások az utóbbi időkben gyakoribbá váltak Nyugat-Európa országaiban és Észak-Amerikában is. (szimandron.hu – 2010-07-06 – dr. békefy-röhrig klaudia – reformatus.hu)