A találkozó véget ért, a boldogság marad
2015. június 09., keddPénteken ért véget a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában a Happiness across Europe – A boldogság Európában – című egyhetes nemzetközi találkozó, melyen az iskola öt külföldi partnerének küldöttségét látta vendégül. Az együttműködés két éve kezdődött egy közös Comenius-projekt keretében, egy-egy német, dán, spanyol, bolgár és török iskola, valamint a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának részvételével. A két év élményekben és munkában gazdagnak bizonyult: a debreceni iskola diákjai végiglátogatták a partneriskolákat, helyi és nemzetközi pályázatokon vettek részt, terveztek és szerveztek – mindezt természetesen angolul.
A fiatalok a boldogság lehetőségét, forrásait vizsgálták a változó Európa különböző sarkaiban, hiszen a kelettől nyugatig, északtól délig elhelyezkedő partneriskolák lehetővé tettek egy földrajzilag is átfogó kutatást. Mi, itt Európa közepén, Debrecenben, a klasszikus értékek mellett tettük le a voksunkat, hiszen a boldogság legfőbb forrásának a család, a barátok, az élő, személyes emberi kapcsolatok számítanak a résztvevő tizenévesek körében.
Természetesen a problémák sem kerülik el a diákokat: az iskolai stressz, a népszerűség hiánya, a romboló személyiségű iskolatársak, a kütyüfüggőség, a tanulási kudarcok nálunk is megkeserítik a boldogságra vágyó fiatalok mindennapjait. A debreceni projektzáró találkozón ezekre a gondokra keresték a fiatalok a megoldást nemzetközi csoportokban. Az ötletek elgondolkoztatóak, a fiatalok gyakran jobban látják a kiutat, mint a felnőttek, sokat lehet tőlük tanulni.
Természetesen a rengeteg munka és együttgondolkodás mellett jutott idő arra is, hogy a külföldi fiatalok ismerkedjenek városunkkal és a magyar kultúrával. Budapesti városnézés, hortobágyi és Tisza-tavi kirándulás színesítette a programot. A Nagytemplom, az esti táncház lenyűgözte a vendégeket, s diákok és tanárok egyhangúan úgy nyilatkoztak az utolsó napon, hogy ide vissza kell jönniük, mert annyira jól érezték magukat. Merret Freese, a projekt német koordinátora kiemelte a vendéglátók segítőkészségét, a refis diákok kedvességét és jó angoltudását, s a debreceni találkozót felejthetetlen befejezésként értékelte.
Gaálné Becsy Adrienn, a debreceni iskola koordinátora is örül a találkozó sikerének. „Fontos volt nekünk ez az együttműködés, mert általa kinyílt a világ diákjaink előtt, lelkesebben tanulták az angolt, s hihetetlenül felvillanyozta őket az utazások és a vendégfogadás lehetősége ebben a két évben. A Comenius-projekt felpezsdítette az iskola életét."
Bár a találkozó véget ért, és minden vendég szerencsésen hazaért, a munka nem áll meg: hátra van még a nagy értékelés, a tapasztalatok, jó gyakorlatok megosztása. Az élethosszig tartó tanulás is csak most indul be igazán, hiszen a tapasztalatok birtokában lehet újragondolni azt a nem lényegtelen kérdést, hogy a Refi mit tud hozzátenni az oda járó fiatalok boldogságához.
Szerző: Kovács-Csatári Annamária
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.