A hit vallani akar

2011. november 08., kedd

Az Apostoli Hitvallás minden keresztyén hitét magába foglalja; alapvető kérdésekre ad választ, gondolati struktúrákat szabályoz, megnyit olyan dimenziókat a hívő ember előtt, ami magától nem jutott volna eszébe, és természetesen bibliai igazságokat tartalmaz – sorolja a hitvallás üzenetét Bogárdi Szabó István. A dunamelléki püspöknek a közelmúltban jelent meg prédikációs kötete Hittem azért szóltam címmel.

Sétára hív

Minden fejezetet az Apostoli Hitvallás szövege nyit meg mintegy imádságként kínálva magát az olvasónak. A fejezetnyitó sejtelmes alcímek azonban nem a szerkesztő, hanem a szerző ötlete voltak.
– Először tiltakoztam ellene, de Szabó Istvánnak végül sikerült olyan mondatrészeket találnia, amelyek egyszerre mindent lezárnak és fölnyitnak. Ezeket olvasva úgy érzi az ember, hogy még legalább tizenöt-húsz mondatnak kellene itt következnie – de ezek a mondatok már benne vannak ezekben a szókapcsolatokban! A teljes történetet magukban foglalják – mondta Bardi Terézia, a kötet szerkesztője, aki elárulta, hogy a prédikációskötet számára is megrendítő élmény volt.  —Olyan olvasni, mintha valaki sétálna és beszélgetne velem az úton – sok kérdésre adott választ.
Ebben a könyvben azonban valójában nem a szerző, hanem Jézus Krisztus válaszol. Aki elolvassa ezt a könyvet, Isten mindent átfogó szeretetét érti meg még jobban. A szerző ugyanis feltárja, hogy ez olyan egyszerű, mint az egyszeregy. Nem hímez-hámoz: feketén-fehéren írja le.

Redukált forma, sokszínű tartalom

Nem ez az első alkalom, hogy Szabó Eszter tervezőgrafikus édesapja könyvét illusztrálja. A személyes kapcsolat mégsem befolyásolhatja a közös munkát. Elsősorban a szöveget kell néznünk mindkettőnknek – szögezi le, majd hozzáteszi:– Ehhez a kötethez semmiképpen sem illeszkedett volna egy nagyon színes, telített képi formavilág. Úgy éreztem, hogy az illusztrációnak egy redukált, már-már jelszerű dolognak kell lennie, amely semmiképpen sem kerekedik felül a szövegen.
Nem véletlen, hogy képek csak a fejezetnyitó oldalakon találhatóak, egy-egy prédikáció előtt, a hitvallás aktuális sorának továbbgondolásaként, nyitómotívumként.
A tervezőgrafikus az illusztráció színválasztásával is a letisztultságot kívánta kifejezni.

Többértelmű, mégis egységes

A mérsékelt színhasználattal, az egységes méretezéssel és a tipográfiai elrendezéssel az alkotó létrehozta a könyv grafikai alapstruktúráját, ám ügyelnie kellett arra, hogy a képi ábrázolás ne legyen se túl didaktikus, se túl elvont. Az illusztráció Szabó Eszter szerint leginkább azért harmonizál a prédikációkkal, mert mindkettő rétegekből épül föl.
– Mindegyik képnél fontos összekötő elem, hogy egy szín van, a kék, és ennek a transzparens (átlátszó – a szerk.) rétegeit alkalmazom mindenütt. Ettől (is) egységesül az egész. Ez a fajta rétegzettség arra is utal, hogy a szöveg is többrétegű, többértelmű, több oldalról is meg lehet közelíteni, így más és más jelentéstartalmak jönnek a felszínre.

Spirituális welness-közösségek?

Szabó István püspök szerint a modern keresztyének magánügyet csináltak hitükből és bajban vannak, ha hívőként kell megnyilatkozniuk bárki előtt. Sokan nem beszélnek a hitükről, mert félnek, hogy a másikat megbántják vele.
- Akkor is szemérmesen visszahúzódunk, ha erkölcsi kérdésekben kellene állást foglalnunk. Gyakran a keresztyén vallás megannyi kellékére, cicomájára, sallangjára nagyobb hangsúlyt helyezünk, mint a tartalomra.
Megfogalmazása szerint átalakulunk épületfenntartó, rendezvényszervező, spirituális wellness-közösséggé, és messze kerüljük azokat a kérdéséket, hogy mi az igazság, vagy mit akar az Isten tőlem, pedig erre kellene rezonálnia a hívőnek, nem csak arra, hogy mi mit akarunk tőle.

Minden ember vallásos lény

A keresztyén teológiában nagyon fontos a vallás és a hit megkülönböztetése – magyarázza a püspök.
- Minden ember  vallásos lény, a kérdés csak az, hogy mi a forrás, amiből a vallás táplálkozik, él, burjánzik, sorvad vagy alakul. A hit az a titokzatos mozzanat, amikor az ember beleegyezik az Isten igazságába, szeretetébe, abba, hogy az ember teremtmény. Egy dolog a hit, és egy másik a vallás, ami mindenütt létezik. Amikor az Apostoli Hitvallásról prédikáltam a gyülekezetemben, akkor arra próbáltam a figyelmüket felhívni, hogy ha hisznek, akkor vallani is kell.

Bogárdi Szabó István Hittem, azért szóltam című prédikációskötetét a Keresztút Kiadó jelentette meg.
Megvásárolható a Kálvin Kiadónál, a Harmat Kiadónál és terjesztő partnereiktől.
Terjesztők közvetlenül a kiadótól is vásárolhatnak.

Forrás: Parókia Portál