Életút

A fesztivál programjának „szívében" az emberi élet egyes korszakaihoz kapcsolódó egyházi szolgálat bemutatása áll. Az Életút egy-egy intézmény, közösség vagy szolgálati ág példáján keresztül mutatja meg, hogyan szólítja meg az egyház a „bölcsőtől a koporsóig" az embereket, és miképp segíti őket életük során.

A program összeállításakor a gyakorlati bemutatásra, az adott bemutatkozóval beszélgetőkapcsolat megteremtésére törekedtünk. Az Életutat bejárva – szándékunk szerint – megelevenedik a látogatók számára a fesztivál jelmondata is: „Legyenek láthatóvá tetteid" (Zsolt 90,16).

Az Életút Nagytemplom felé mutató nyíl formája az Istennel járó ember életének „toronyirántiságát" mutatja. Református egyházunk küldetése, hogy békességgel és határozottsággal mutassa az irányt és az igazodást, a boldogságot és kiegyensúlyozottságot jelentő cél, Isten felé. Az Életútban megjelenő bemutatkozók közössége pedig azt mutatja meg mindannyiunknak, hogy ebben az Istenre és Benne a boldogságra mutató szolgálatban tulajdonképpen az emberek által válnak láthatóvá Isten tettei a világban.

1. Csecsemőkor

Bethesda Kórház

A Magyarországi Református Egyház gyermekkórházában hivatásként végzett gyógyító szolgálatuk mellett igyekeznek tekintettel lenni a hozzájuk érkező családok életének egészére. A látogatók – vicces figyelemtesztek, csoportjátékok, fényképek, prevenciós anyagok, baleset-megelőzési filmek, bibliai „gyógyító" mesék segítségével – megismerkedhetnek azzal a szolgálattal, amelyet a kórház az újszülöttek, csecsemők egészségéért tesz.

2. Kisgyermekkor

Magyar Református Gyermekvédelmi Szolgálat – Nevelőszülői Hálózat

A Nevelőszülői Hálózat munkatársai az érdeklődőket széles körűen kívánják tájékoztatni a nevelőszülői munkáról, a nevelőszülőség törvényi feltételeiről, elbeszélgetve a hozzájuk betérőkkel, lehetőséget biztosítva tapasztalatcserére a már dolgozó nevelőszülőkkel.

Debreceni Református Kollégium Óvodája

Gyermekprogramokkal (kézműves foglalkozásokkal, kifestővel, kreatív játékokkal), vetített fényképekkel várják az érdeklődőket és mutatják be az óvoda munkáját.

3. Kisiskolás kor

Jókai Mór Református Általános Iskola (Nyíregyháza)

A sátorba betérők számos kérdésre kaphatnak választ. Ezek közül a legfontosabb: miért jó református kisiskolásnak lenni? Ízelítő a fél óránként változó programból: 1. Filmvetítés: ünnepek és hétköznapok egy református általános iskolában; 2. Ismerkedő beszélgetés feladatlapokkal: lehetnél-e református kisiskolás?; 3. Activity – kérdések és válaszok a Bibliából; 4. Verses iskolabemutatás: Pótold a hiányzó szavakat! Párosítsd a versszakokat és a fotókat!; 5. Évkönyv-börze; 6. Kézművesség: kitűző-tűző; 7. Játék- és ének tanulás; 8. Cserkész-toborzó; 9. „Csodát virágzik a jelen" – Kárpát-medencei Református Iskolák Versenye Nyíregyházán; 10. „Határtalanul" határon túl: filmes beszámolók, találkozások.

4. Középiskolás kor

Eötvös József Református Oktatási Központ

A református oktatási központ tablók és kiállítás segítségével mutatkozik be, valamint az iskolában oktatott szakmák bemutatójával. Lesz varróműhely (filcfigurák, kitűzők kézi varrása, gyöngyözés); „festőműhely" (mintafestés, különböző technikák); intarziakészítés (asztalos szakma); 3D – számítógépes tervezés (gépészet). Emellett molinó és pp-t anyag mutatja be a Kárpát medencei református oktatási intézmények együttműködését.

Ifjúsági szervezetek kávéháza

Református és református kötődésű ifjúsági szervezetek kávét, frissítőt árusítanak, így kínálnak egy kis felüdülést a fesztivál forgatagában. A kávéházakban a betérők egymással, az egyház ifjúsági munkájával és a Kárpát-medencei ifjúsági szervezetek együttműködésével ismerkedhetnek meg.

5. Fiatal felnőttkor

Kajántó Mária Gyermek- és Ifjúsági Otthon (Élesd)

Az alapítvány tevékenységének interaktív bemutatása, szituációs játék a látogatók bevonásával.

6. Felnőttkor

Debrecen-Nagyerdei Református Egyházközség

Hogyan élheti meg egy felnőtt a hitét a gyülekezet és családja közösségében, hogyan válhat hite szilárdabbá? Molinók és vetített képes hanganyag mutatja be a gyülekezet életén keresztül a református egyház szolgálatát a felnőttek között.

7. Időskor

Diakónia Keresztyén Alapítvány

Az erdélyi alapítvány sátrában lesznek szójátékok, vérnyomásmérés-tanulás és olyan segédeszközöket is ki lehet majd próbálni, amelyek megkönnyítik az idősek életét.

Kárpát-medencei diakónia

Szóróanyaggal, prezentációval és filmekkel mutatkozik be a Kárpát-medencei diakónia.

*

Az Életút elején, a nyíl kezdeténél található kitárt kézbe írhatják a fesztivál résztvevői személyes üzeneteiket, gondolataikat életről, halálról, közösségről és az egységről.

A fesztiválról

Tervezett program