Lelkiséget is visznek

2013. május 14., kedd

„Érdemes volt átlépni a gyülekezet küszöbét" – mondja Lazsádi Ákos, két évvel ezelőtt indította el keresztyén játszóházát. A Napraforgók Játszóház azóta több mint félszáz rendezvényen nyújtott élményt és lelkiséget az egyházon belül és kívül is.

„Tavaly több mint tízezer gyerekkel és szülővel találkoztunk, akiknek elmondhattuk az örömüzenetet. – mondja Lazsádi Ákos. – Érdemes volt átlépni a gyülekezet küszöbét, nyitni mások felé is." A vallástanár két évvel ezelőtt indította el a Napraforgók keresztyén játszóházat. A kezdeményezés, mint arról már korábban írtunk, részben az újpesti ifjúságból, részben Ákos munkatársi köréből nőtte ki magát, s protestáns körökben egyre ismertebb.

Ugrálóvárukkal, arcfestőikkel, evangéliumi bábjátékaikkal már országszerte több mint ötven rendezvényen szereztek emlékezetes élményeket kicsiknek és nagyobbaknak. Egyre többen hívják őket egyházi iskolákba, óvodákba, hittantáborokba, gyülekezeti családi napokra, egyházi rendezvényekre (REND, ZEFIR), de világi alkalmakon, (így tavaly, az állatok világnapján, Szegeden) is megjelennek. „Van, aki csak élményt akar, de olyan rendezvényszervező is akadt már, aki örült, hogy keresztyének vagyunk" – osztja meg velünk tapasztalatait az animátorok vezetője. Céljuk, hogy ne nyomulósan, de felvállaltan keresztyén értékrenddel legyenek jelen a nem egyházi rendezvényeken is.

A nem egyházi meghívások okát a vallástanár abban látja, hogy világi színvonalú, profi szolgáltatást kínálnak. A megrendelők negyven különböző program és játék, több csomag közül választhatnak. „Minden évben valamit újítunk, érdekes játékokat szerzünk be, hogy ne váljunk unalmasakká. Például a csetényi református gyülekezet már harmadszor hívott bennünket, és már lefoglalták a 2014. május elsejét. Nekik minden évben teljesen új dolgokat viszünk" – mondja Ákos. A két év alatt az animátor csapat is sokat változott. „Van, aki babát vár, más külföldre megy, de újabb és újabb emberek keresnek meg minket, hogy szeretnének a programjaink animátorai lenni. Isten mindig ad újat."

A szolgáltatás mellett ez szolgálat is, sokan legalábbis így fogják fel az animátorságot. Alapos felkészülés, tervezés, a helyszín adottságainak felmérése, és rengeteg egyeztetés előzi meg egy-egy nagyobb rendezvény lebonyolítását. Ha a gyülekezetek is készülnek egy-egy gyereknapra, imádkoznak az alkalomért, ajándékokat készítenek a gyerekeknek, s a játszóházasok tapasztalatai szerint ennek a lelkületnek megvan a gyümölcse. „Egy vidéki lelkész azzal keresett meg minket, hogy szeretnének játszóházat a hittanos táborukba, de nagyon szegények, s nem tudnak pályázni sem. Úgy döntöttek, imádkoznak és kitesznek egy perselyt a templomban erre a célra. Már azon gondolkodtunk, hogy a szokásosnál is olcsóbban viszünk hozzájuk játékokat, de aztán telefonáltak, hogy a testvérek elkezdtek adakozni erre a célra, és nemrég megrendelték a legnagyobb csomagunkat. Ilyenkor jó megtapasztalni azt, hogy nemcsak bennünket hívnak, hanem hittel is odaállnak Isten elé azért a napért" – mesél a vezető a nem mindennapi gyülekezeti összefogásról.

Május elején kezdődik a játszóházak szezonja, aki teheti, biztosra megy,és már hónapokkal előre lefoglalja a gyülekezeti napjuk, vagy nyári táboruk időpontját a Napraforgóknál. Idénis már számos meghívásuk érkezett az ország különböző pontjairól, de találkozhatunk majd velük a Szeretethídon, a Református Egység napján vagy az Ezazanap!-on az Arénában.

reformatus.hu, képek: Napraforgók Játszóház

Naprafogók Játszóház