Hit és kultúra találkozik a budapesti teológián
2018. április 30., hétfő„Hit és kultúra kéz a kézben járnak" – véli Zsengellér József, a Károli-egyetem stratégiai rektorhelyettese, akit a Téka-Téma nevű hallgatói kezdeményezésről kérdeztünk. A hittudományi kar folyóirata, a Protestáns Téka estjein a budapesti teológusnövendékek olyan kortárs művészekkel és emblematikus alkotókkal találkozhatnak, akik az életükben és a munkásságukban hitelesen képviselik Isten ügyét.
– Mi a célja az előző félévben újraindított Téka-Téma beszélgetéssorozatnak?
– Tanulmányaik után a teológusok kikerülnek a gyülekezetekbe és a helyi közösségekben folytatják az életüket. Ezekben a hit mellett más értékek is megjelennek, legyen szó akár a tudományos élet vagy a művészetek területeiről. A beszélgetéssorozattal egyfajta kultúraközvetítő szerepre is felkészítjük őket, hiszen előfordulhat, hogy a gyülekezeti teremnek fel kell vállalnia a kultúrház szerepét is.
– Kikkel találkozhatnak a hallgatók a Téka-esteken?
– Olyan kortárs művészekkel és emblematikus alkotókkal, akik az életükben és a munkásságukban hitelesen képviselik Isten ügyét. Fontos kérdés, hogyan közvetíthetjük jól az evangélium üzenetét a közösségeinkben, hogyan és mivel szólíthatjuk meg az embereket. Ebben a meghívott vendégeink jó példát nyújtanak számunkra, hiszen ők éppen ezt teszik: a keresztyén értékeket tolmácsolják.
– Rófusz Ferenc, az első Oscar-díjas magyar filmrendező után Vecsei H. Miklóst, a Vígszínház ifjú színművészét hívták meg. Hogyan esett rá a választás?
– Az ő élettörténetében is az említett keresztyéni hitelesség tükröződik vissza, ráadásul nagyon vonzó a személyisége. A fiatalságával, a szakmájával, komoly és értékteremtő megnyilvánulásaival kivívta a korosztálya tiszteletét és rajongását. Ma este arról beszélt, hogyan látja a keresztyénség képviseletét, hogyan jelenik az meg a művészetében, a költészetében és egyéni életében is. Azt sem felejthetjük el, hogy a modern színjátszás tulajdonképpen a templomokban eljátszott bibliai történetekből fejlődött ki. Az emberiség története jól mutatja, hogy hit és kultúra kéz a kézben járnak.
A csendet gyermekkorunktól fogva óhatatlanról valamilyen rossz dologgal azonosítjuk: magányos büntetésként, hiányként éljük meg. Vecsei H. Miklós Junior Príma díjas színművész, költő azonban a csendek egy egészen különleges, „isteni" dimenzióját tárta fel a budapesti teológusoknak a Téka beszélgetéssorozatának április 25-i alkalmán.
– Milyen visszajelzések érkeznek a hallgatóktól?
– A legjobb visszajelzés az, hogy maguk a hallgatók kezdeményezték a beszélgetéssorozat újraindítását, aminek a gyökerei hosszú évtizedekre nyúlnak vissza. Amikor én voltam teológus, többek között Sinkovits Imrét hívtuk meg, mert ő is egy olyan ember volt, aki nemcsak az életével és a gondolataival, hanem a színészi játékával is a keresztyén hitvallást testesítette meg. Örülök, hogy az újabb teológusgenerációk is igénylik ezeket a találkozásokat és nyitottak a világ dolgaira, mert így teremthetnek majd gazdag kulturális közeget egyházunk gyülekezeteiben.
Szoták Orsolya, Fotó: Kalocsai Richárd
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.