– Van egy űr az életben, amit soha nem tudok kitölteni nélküle – mondja Krisztusról a tizenöt éves indiai lány, akit felvállalt keresztyénsége miatt kiközösített a családja. Ő csak egyike 260 millió testvérünknek, akiket hitünkért üldöznek vagy elnyomnak világszerte. Az Open Doors szervezet szokásos év eleji jelentéséből kiderül, épp melyik 50 országban a legveszélyesebb Jézust követni, de az is, hogy az erőszak mégsem állítja meg Isten országának növekedését.
Az apostolok hirdették nekik az evangéliumot, ezernégyszáz év alatt megtanultak együtt élni az iszlámmal, most mégis az eltűnés fenyegeti a közel-keleti és a kelet-afrikai Krisztus-hívőket. 200 millió üldözött keresztyén szenvedéseire szerette volna felhívni a világ figyelmét a magyar kormány az elmúlt héten Budapesten tartott nemzetközi konferenciával. A találkozó egyben azt is megmutatta, mit taníthat Európának szorongatott helyzetben lévő testvéreink példája.
„Európát csak az mentheti meg, ha visszatalál valódi értékeinek forrásához, keresztény identitásához" – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten. Második alkalommal szervez nemzetközi konferenciát az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkárság november 26. és 28. között.
Nehéz sorsú, keresztyénüldözés által érintett országokból érkező hívő fiataloknak segít diplomát szerezni a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE). A cél, hogy ezek a fiatalok később saját hazájuk keresztyén közösségeit segítsék a hazánkban megszerzett tudással. Az idén alapított Károli Keresztyén Ösztöndíjról Sümeghy Gyulát, a KRE nemzetközi igazgatóját kérdeztük.
Fegyverrel elfoglaltak egy református keresztyén templomot Iránban, a keresztet is leszakították az épületről. Az üldözést szenvedő Iráni Református Diaszpóra Egyház Zsinatának (SECID) lelkészei torokszorító levélben kérnek segítséget.
Mivel az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárság egyre több támogató programot működtet, szükségessé vált egy ügynökség létrehozása kifejezetten a programok lebonyolítására és ellenőrzésére, az átláthatóság biztosítására és a hatékonyság mérésére – közölte a programért felelős Azbej Tristan államtitkár kedden a sajtóval.
Nyolcmillió forintnak megfelelő támogatást gyűjtött híveitől a Királyhágómelléki Református Egyházkerület az üldözött keresztények megsegítésére. A 2018 utolsó négy hónapjában összegyűlt összeget képletesen pénteken adta át Csűry István püspök Azbej Tristannak, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárának.
„Nem merem elmondani a családomnak, hogy keresztyén lettem, mert a közösség kitaszítaná őket" – mondja egy szomáliai fiatal, aki ugyanakkor reméli: egyszer még nyíltan is Krisztus követe lehet a muszlim többségű társadalomban. Humanitárius krízisek, kulturális felsőbbrendűség, vallási radikalizmus, polgárháborúk és diktatúrák veszélyeztetik minden kilencedik keresztyén életét – a legutóbbi Open Doors-jelentés szerint világszerte 245 millió testvérünk szenved az elnyomás valamilyen formájától.
Az élet terhének elviselését és a szenvedés értelmét is segít megérteni a világban ma is zajló keresztyénüldözés. Az elmúlt évek húsvéti ünnepkörében Egyiptomban és Pakisztánban is terrortámadás történt keresztyén szertartásokon, százan meghaltak. Füsti-Molnár Szilveszter, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia rektora azt mondja, számára Isten világossá tette ezekben a hitvalló életekben, hogy a szenvedés elkerülhetetlen, és van értelme. Hozzáteszi: Jézus feltámadásának első nyilvánvaló jele éppen a békesség, és az, hogy a halálfélelmünket is segít legyőzni. A rektor szerint a húsvét ünneplésének úgy van értelme, ha az a személyes üdvbizonyosságunk ünnepe is.
„A magunk lehetőségeihez mérten azért dolgozunk, hogy a kereszténység ne tűnjön el kétezer éves bölcsőjéből" – nyilatkozta a reformatus.hu-nak Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár, aki azt is elárulta: keresik annak a lehetőségeit, hogy támogassák a szíriai protestánsokat is a szülőföldjükön maradásban.
Első alkalommal imádkoztak együtt az üldözött keresztyénekért a különböző keresztyén felekezetek január 21-én. Steinbach József dunántúli püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) elnöke szerint „egyre inkább szív szerint, őszintén szükségünk van arra, hogy Krisztusba és egymás hitébe kapaszkodjunk".
Az Open Doors nevű nemzetközi szervezet idén is közzé tette éves jelentését a világban zajló keresztyénüldözésről. Ebben a szakemberek 2017-ben is ötven ország tendenciáit mutatják be, amelyek közül tavaly harmincban növekedett a keresztyénüldözés mértéke. Megközelítőleg 215 millió keresztyén ember szenved el extrém mértékű üldöztetést hitéért. A szervezet az országokat az élet öt területén - személyes hit, család, közösség, egyház és társadalom - tapasztalható üldöztetések fajtái és szintjei szerint rangsorolja.
Álljatok mellettünk és imádkozzatok az üldözött egyházért – szólítja fel gyülekezeteinket is Eric Sarwar református lelkész, aki adventben a megsebzett Messiásba vetett reménységre hív.
A polgárháború következtében a szír gyermekek és fiatalok állandó feszültségben élnek, folyamatosan erőszakkal kénytelenek szembenézni. Ezért különösen is fontos szerepük van az életükben a biztonságos helyeknek. Szíriai vasárnapi iskolai program támogatására gyűjt adományokat a Magyar Református Szeretetszolgálat.
Kiűzték a szíriai kormányerők az Iszlám Állam terrorszervezet harcosait a Homsz tartománybeli El-Karjatein településről – jelentette október 21-én a Sana hivatalos szíriai hírügynökség. A dzsihadisták még október elején foglalták el a sivatagos területen fekvő várost, amely egykor a muszlimok és keresztyének békés együttélésének jelképe volt.
Tény, hogy a keresztyénség a világ legüldözöttebb vallása. Ma 108 országban 215 millió Krisztus-hívő ember szenvedi el az üldöztetés valamilyen formáját. Tény, hogy a vallásuk miatt elnyomott öt emberből négy keresztyén. Erről a jelenségről szervezett nemzetközi konferenciát az Emberi Erőforrások Minisztériumának üldözött keresztyének megsegítésére létrehozott államtitkársága.
Magyarország az üldözött keresztyének menedéke szeretne lenni – köszöntötte Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szeptember 29-én Budapesten azt a 72 közel-keleti keresztyén fiatalt, akik a magyar állam ösztöndíjasaiként szeptemberben kezdték meg tanulmányaikat különböző magyar egyetemeken.
Napjaink egyik aktuális témáját dolgozza fel fotókon, tárgyakon, táblázatokon keresztül a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Kereszt-tűzben –Keresztényüldözés a Közel-Keleten címmel szeptember 19-én megnyílt kiállítása.
Összefogást hirdet az Ökumenikus Segélyszervezet az iraki üldözött keresztényeket támogató segélyprogramjára. Az adományokból a Moszultól 13 kilométerre északra fekvő Bahzani településre visszatelepülő családok otthonait fogják újjáépíteni.
Ösztöndíjprogramot alapít, kórházat támogat és lakóházak újjáépítését segíti a magyar kormány. A héten nyilvánosságra hozott döntések célja az üldözött keresztyének megsegítése.