Zinzendorf gróf az újkori teológia ihletője

2010. november 07., vasárnap

Christoph Levin a lemgoi református templomban méltatta a herrnhuti testvérközösség alapítója, Nikolaus Ludwig von Zinzendorf gróf életművét.

Christoph Levin professzor a lippei egyházmegye lemgoi református templomában méltatta a herrnhuti testvérközösség alapítójának, Nikolaus Ludwig von Zinzendorf (1700–1760) grófnak az életművét.

altA lemgoi gyülekezetben a reformáció ünnepe alkalmából tartott biblianapon a Lippei Bibliatársulat elnöke tartott előadást a herrnhuti közösségalapító halálának 250. évfordulója alkalmából, a ma már milliós példányszámban megjelenő, méltán világszerte ismert Losung-ok, Bibliaolvasó Kalauzok elindítójáról. A gróf 1722-ben saját  birtokán menedéket nyújtott a bohémiai és morva menekülteknek, akiknek protestáns hitük miatt kellett elhagyniuk szülőföldjüket. A gróf 1728 óta vezette be, hogy a következő napra bibliai verset és imádságot húztak, s azt olvasták fel a közösség előtt. 1731-ben Zinzendorf már összeállította Losung-könyvét, minden napra Igével és imával. Négy évvel a gróf halála után került sor az első, húzással összeállított éves Losung-füzet kiadására. A mostani formát 1969 óta tartja a Losung: minden kihúzott ószövetségi Ige mellé odateszik a tartalmilag annak megfelelő újszövetségi Igét és hozzákeresik a megfelelő imát. A Losung lényege, hogy az megfelel Zinzendorf eredeti elgondolásának: eszerint nincs keresztyénség közösség nélkül, amit az Ige teremt meg. A gróf mozgalma igazi misszionárius mozgalommá vált, „lélegzetelállító ökumenikus tágassággal” – mondta a müncheni professzor Zinzendorf jelentőségéről a lemgoi reformátusok előtt. (reformiert-info.de – 2010-11-07 – dr. békefy-röhrig klaudia – reformatus.hu)