Új fogalom: palesztin felszabadítási teológia
2010. január 09., szombatA 20. század 60-as éveitől fogva egyre gyakrabban fordult elő a nemzetközi katolikus, majd protestáns irodalomban, újságokban és médiumokban a felszabadítási teológia fogalma. Először Latin-Amerikában terjedt el az új kegyességi és teológiai-politikai fogalom és életgyakorlat, majd Afrikában, aztán Ázsiában is. És napjainkra megérkezett Jeruzsálembe is.
A világvallások fővárosában, Jeruzsálemben külön intézet működik, melynek feladata Palesztinában és környezetében az igazságosság előmozdítása. A központot Sabeel-nek nevezik. Az 1960-es évektől ezt a teológiai irányzatot olyan nevek fémjelezték világszerte, mint Gutiérrez, Boff vagy Romero. De hogy palesztinai felszabadítási teológia is van már? Nora Carmi, a Sabeel központ munkatársa így érvel: „A Bibliát sokszor és sokféleképpen értik félre, nekünk az a feladatunk, hogy a Szentírást palesztin szemmel olvassuk”. Az intézet vagy a központ már 1989 óta működik Jeruzsálemben. Sok jogtalanságot igazolnak a Szentföldön a Bibliával – érvel tovább Carmi -, „Isten azonban nem akar igazságtalanságot, ezért van szükségünk az igazságosság teológiájára”. A szentföldi keresztyének közötti egységet és összetartást is jelenti a palesztin felszabadítási teológia. „A hit szabaddá tesz minket a félelem legyőzésére. Még akkor is csakis az igazat mondjuk, ha ezért esetleg nagyon nagy árat kell fizetnünk”. „Könnyű” erőszakkal reagálni az erőszakra, pedig igazán csak az erőszaknélküli ellenállás hozhat jó gyümölcsöt. Jézus útján kell maradnunk, és nem szabad rálépnünk az erőszak szerpentinjére! – nyilatkozta a jeruzsálemi Sabeel felszabadítás-teológiai intézet munkatársa, Nora Carmi. (kipa-apic.ch – 2010-01-08 – dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.