Tájoló – úton egy református zarándoklat felé

2016. június 10., péntek

Harminc fiatal, hét nap, százharminc megtett kilométer: az első Tájoló számai. A Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom (SDG) tavaly kapcsolta először össze hagyományos nyári táborát fiataloknak szóló zarándoklattal. Az idei Tájoló előtt Katona Viktor lelkipásztorral, az SDG elnökével és Kiss Dia teológával beszélgettünk.

Református? Zarándoklat?

Katona Viktort régóta foglalkoztatta egy református zarándoklat lehetősége: miután 2009-ben bejárta az El Camino egy részét, feleségével, Katona-Hegedüs Annával és a szintén SDG-s Bogyó Zsófiával kezdtek el a műfaj meghonosíthatóságán gondolkodni. Zsófi tatai refisként háromszor is részt vett a Barátok útja zarándoklaton – a három fiatal tapasztalatai alapján kezdődött meg tavaly a tervezés és az út: Fehérvárcsurgótól Bakonybélen át Alsóörsig. – A református zarándoklat kifejezés sokaknak csenghet idegenül, mivel a zarándoklathoz elsősorban a szentek és ereklyéik tiszteletét, valamint a vezeklést társítjuk. A 16. század óta azonban részben átalakult a zarándoklatok tartalma: ma inkább az úton lét, az odaszánás és a megújulás fogalmai kapcsolódnak hoz­zá. A Tájoló zarándoklat, illetve zarándoktábor, ahol táborvezetők és táborozók együtt haladnak, együtt járnak, jutnak el mélységekbe és magaslatokra – magyarázza Viktor.

Úti istentisztelet

A fizikai út mellett fontos a lelki útvonal is: minden reggel óprotestáns áhítat vezeti fel a napi témát, amelyet napközben egyéni csendességben haladva, majd a délutáni csoportbeszélgetéseken dolgoznak fel, és megérkezve az aznapi szállásra, esti áhítaton zárnak le. A túrázók csomagjait (a tavaly a sátoraljaújhelyi református gyülekezettől kölcsönkapott) kisbusz szállítja, nekik csak magukat kell – ez sem mindig könnyű, különösen lelkileg, ezért lelkigondozók is részt vesznek az úton. – A Tájolón nem a hely, hanem az úton lét a hangsúlyos, de természetesen fontos szerepük van az útba ejtett református templomoknak és magának az útvonalnak, a teremtett világ látható szépségeinek. Egyfajta istentisztelet, amikor odaszánjuk egész valónkat egy hétre azzal a reménységgel, hogy az úton Istennel találkozunk, vagy ráismerünk a mellénk szegődött Jézusra a mellettünk sétálóban – mondja Viktor.

Az elköteleződés felé

Fehérvárcsurgótól Tést és Zircet elhagyva Bakonybélben pihent meg egy napra a csapat, ahol a pihenőnapot külön töltötték fiúk és lányok. Bakonybélből Herenden és Nemesvámoson át Alsóörs volt a cél, és nyilván a Balaton, ahová a záró úrvacsorás istentisztelet után ereszkedtek be a vándorok. Nemcsak az érkezés, az indulás is emlékezetes volt: Diának ez volt az első hosszabb túrája (a terepbejárást nem számolva), amelynek első napján ráadásul ő vezette a csoportot. Mint mondja, azért is különleges volt neki az út, mert őt a Tájolón avatták SDG-taggá.

Ismerkedni egymással és önmagunkkal

Minden keresztyén tábornak van lelki útja: a Tájolón ez szorosan összekapcsolódott a fizikai úttal. – Ilyen­kor kiderül, kiben mi lakik napi húsz-harminc legyalogolt kilométer után, az esti vezetői megbeszélésen. Jó az, hogy ilyenkor együtt vagyunk, együtt haladunk egy úton. Nem gondoltam, hogy ennyire egyszerű lesz – foglalja össze Dia azt, hogy Isten kegyelméből mindennap el tudtak indulni, és mindennap volt hová megérkezni. Útközben több gyülekezet is megvendégelte a Tájolósokat: Nemesvámoson, Zircen és Alsóörsön is nagy szeretettel fogadták a zarándokokat a helyiek.

Refitől refiig

Idén református gimnáziumokat szeretnének összekötni: a Baár–Madasból a Tatai Református Gimnáziumig sétálnak el a Tájoló résztvevői július 25. és augusztus 1. között. A táborra elsősorban református középiskolák diákjait és 14-25 éves ifiseket várnak, jelentkezni június 15-ig lehet, a részvételi díj 28 000 forint. Viktor hozzáteszi: igény szerint készek segíteni más korosztálynak szóló református zarándoklat megszervezésében is. A zarándokokat támogatni is lehet: részletek az sdg.org.hu honlapon olvashatók.

Bagdán Zsuzsanna, fotó: Kovács Péter

A cikk megjelent a Reformátusok Lapja 2016. június 12-i számában.