Átadták a Szabó Magda és Szobotka Tibor-emlékdíjat

2013. október 04., péntek

Negyedik alkalommal jutalmaztak tehetséges, fiatal művészt munkájának elismeréseként Szabó Magda és Szobotka Tibor-emlékdíjjal. Az idei kitüntetett Erdős Virág író, költő volt.  A díjátadóra a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumban került sor a Matula-napok keretében október 3-án.

Az elismerést a Szabó Magda és Szobotka Tibor Emlékéért Alapítvány hozta létre. Céljuk, hogy közösen ápolják Szabó Magda emlékét a „holtig haza" Debrecen városával, a Református Egyházzal és a DRK Dóczy Gimnáziumával. Emellett szeretnék Szabó Magda és Szobotka Tibor életművét ébren tartani, szellemiségüket megőrizni.

Az alapítvány kuratóriumának tagjai:Almási Éva, Bereményi Géza, Bölcskei Gusztáv, Perla Erzsébet, Örkény Istvánné Radnóti Zsuzsa,  Tasi Géza

A Szabó Magda és Szobotka Tibor-emlékdíjjal fiatal művészek munkáját ismerik el, további fejlődésüket segítik, valamint felhívják az olvasóközönség figyelmét általa a kortárs irodalomra is. Az idei díjazott Erdős Virág, író, költő 1968. február 27-én született Budapesten. 1997-ben szerezett magyar szakos diplomát az ELTÉ-n.
Drámái: A merénylet és Bliblia 2004-ben az Örkény István Drámaírói Ösztöndíj támogatásával készült. 2007-ben pedig a Madarak című drámai játéka is így született.
A merénylet című darab felolvasószínházi bemutatójára a 2005-ös POSZT ideje alatt, a Színházi Dramaturgok Céhe szervezésében megvalósuló Nyílt Fórum rendezvénysorozat keretein belül Pinczés István rendezésében került sors.
A Bliblia című darab 2005 júliusában a szombathelyi Művészetek Házában, Máté Gábor rendezésében és a Színművészeti Egyetem második évfolyamos hallgatóinak előadásában került bemutatására.
Az idén a könyvhétre jelent meg az új verseskötete Ezt is el címmel. Rövid időn belül több kiadást is megélt. (Korábbi kötete: A Trabantfejű nő 2011.)
Rendszeres résztvevője a Rájátszásnak, ahol meglévő dallamokra írják kortárs költők a verseiket, vagy a zenészek írnak dallamot a versre. Egyik legnépszerűbb az Ezt is elviszem című alkotás, aminek a szövege Erdős Virághoz kapcsolódik, de a refrén Kollár-Klemencz László szerzeménye.
Minden korosztályhoz megtalálja az utat, hiszen a Pimpáré és Vakvarjúcska című műve mesejáték, amit megrendelésre írt a veszprémi Kabóca Színháznak.
Erdős Virágmunkásságát Vilmos-díjjal, Szép Ernő-jutalommal és  József Attila-díjal is elismerték.

Korábbi Szabó Magda és Szobotka Tibor-emlékdíjjal elismert szerzők:
Szálinger Balázs,  költő, író, műfordító, Tóth Krisztina,  költő, író, Térey János  költő, író, drámaíró, műfordító

reformatus.hu