Református templom kapta az Év Homlokzata 2009 díjat

2010. április 14., szerda

altAz év homlokzata 2009 pályázaton a hajdúböszörményi Bocskai téri református templom mellet két családi és társasház valamint egy pápai iskola kapott díjat.

Az ötödik alkalommal kiírt pályázatra több mint 200 munka érkezett, mintegy háromszor annyi, mint a megmérettetés első évében. A hajdúböszörményi templomot a tavaly felújítást végző cég nevezte be a pályázatra. A templom a magyar romantika egyedülálló egységes, kiérlelt alkotása. Rajta román stíluselemek: félkörív záródású ablakok, a támpillérek és a kiugró lépcsőtornyok uralkodnak. A mai templombelső 1881-ben készült el.

A pályázattal a kiíró cég népszerűsíteni akarja az energiatakarékos – ezáltal környezetbarát – homlokzati hőszigetelő rendszerek és vakolatok alkalmazását is, így külön értékelik az építkezés során használt technológiát és anyagokat. A hajdúböszörményi Bocskai téri templomot szellőző vakolatrendszer borítja. Ahhoz, hogy ez a külső borítás fedje a templomot, előzetesen a falakat laboratóriumban tesztelték – mondta Loment Péter lelkipásztor. A pályázat egy-egy millió forinttal jutalmazott kategórianyerteseit neves szakemberekből álló független, szakmai zsűri választotta ki.

A Bocskai téri református templom története

A templom alapját már az Árpád-házi királyok idején lerakhatták. 1681-ben leégett, majd újjáépítették. 1763-ban készült el a torony. Amikor a XVI. század második felében a város lakossága a reformációhoz csatlakozott, református templom lett. A bővítéséhez 1789-ben kezdtek hozzá Czigler Győző tervei alapján. Ez év novemberében a gomb is felkerült a tetejére. Ilyen formában állt egészen 1880-ig, ekkor megnagyobbították, a toronyra kakas került. Azóta nem volt levéve. Magassága 160 cm. A templom falait magasabbra rakták, kelet felől 4 méterrel meghosszabbították. A torony falai 4 méterrel lettek magasabbak, így 52 méter a magassága.

Forrás: www.ttre.hu (ATiszántúli Református Egyházkerület honlapja)