Protestáns zsinatok történelmi találkozója

2012. január 18., szerda

Az Európai Protestáns Egyházak Közössége (GEKE) első alkalommal hívja össze a tagegyházi zsinatokat  a németországi Bad Bollban. A találkozó újból feleleveníti az összprotestáns közös európai zsinat korábbi gondolatát.

Január 20-22 között Dr. Huszár Pál világi elnök és Dr. Balla Péter lelkészi tag képviseletével zajlik az európai protestáns zsinatok első találkozója. A GEKE szervezésében sorra kerülő konzultáció az 1973-ban alapított szervezet tagegyházainak közösségét és az egyházak döntéshozó testületei közötti konkrét teológiai eszmecserét és társadalmi együttműködést hívatott elmélyíteni a szervezet alapdokumentuma, a Leuenbergi Konkordia szellemében.

Thomas Wipf, a GEKE elnöke meghívójában a szervezet 2006-os budapesti nagygyűlésének határozatára utalva az etikai kérdések közös megvitatására hív, valamint a tagegyházakban folyó teológiai munka, társadalmi és politikai állásfoglalások, valamint az egyházreform tapasztalatának megosztására. Az európai protestáns egyházak közös vonása, hogy legfelsőbb döntéshozó és vezető testületük a zsinat. Éppen ezért a zsinatok közötti aktív eszmecsere formáinak kialakítása fontos eszköz a protestantizmus európai szerepvállalásának megerősítésében – fogalmaz az Elnök.
Korábban a Generális Konvent ülése kapcsán a reformatus.hu-nak adott interjújában is utalt Wipf erre. Nyilatkozatában elmondta, „hogy egész kontinensre kiterjedő közös, protestáns zsinat létrajöttét Európában, a tagegyházak egy része már két évtizede szorgalmazza, ugyanakkor más részük szkeptikus e tekintetben. Ha valóban el akarjuk mélyíteni közösségünket, akkor gondolkodnunk kell az ezt elősegítő közös eszközökről és döntéshozatali formákról.”
Wipf megítélése szerint lehetséges olyan keretek kialakítása, amelyek az európai egyházak intenzívebb és elkötelezettebb, akár számon kérhető együttműködését elősegíthetik. Épp ezért a GEKE elnöke hálás számos tagegyháznak, köztük a Magyarországi Református Egyháznak, hogy aktívan részt vesz a GEKE munkájában és ezzel hozzájárul ahhoz, hogy egyházi közösségünk megerősödjön.

A mostani tanácskozás arra is alkalmat ad majd, hogy a szervezet céljairól, aktuális erőfeszítéseiről, a munkacsoportjaiban folyó teológiai munkáról közvetlenül is tájékoztathassa a zsinati képviselőket. A GEKE kinyilvánított célja egyben a szeptemberi nagygyűlés témáit ismertetni, különös tekintettel a tagegyházakban zajló jelentős reformfolyamatokra: hitbeli és strukturális megújulásokra. Utóbbi a firenzei nagygyűléshez hasonlóan a Bad Boll-i tanácskozáson is kiemelt téma lesz.
A tanácskozáson felszólal és az eszmecserében is részt vesz Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke is.

Huszár Pál főgondnok és Balla Péter rektor az MRE reformtörekvéseiről, a tematikus zsinat eredményeiről is beszámolnak a tanácskozáson. Útjuk során hazánk stuttgarti kulturális intézetében is látogatást tesznek és részt vesznek az intézet által szervezett rendkívüli programon, amelynek keretében fogadja őket a Tübingeni teológiai fakultás dékánja.

Külügyi Iroda