Oh, ezek a „mai” fiatalok
2019. augusztus 24., szombatEltűnt-e a XXI. századból Isten és az Ő képmására teremtett ember? Mik azok a témák, amelyek érdeklik a fiatalokat, és hol lehet őket megtalálni? Lehetnek a család és a nemzet fontos témái a fiatal generációnak? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre igyekezett válaszokat találni a Reformátusok Szárszói Konferenciáján Illés Boglárka ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkár, Böszörményi-Nagy Gergely, a Brain Bar alapítója és Bella Péter református lelkipásztor. Beszélgetőpartnerük Kavecsánszki Ádám, a Polgári Magyarországért Mozgalom szervezési igazgatója volt, a beszélgetést teljes terjedelmében az ajánlónkban található videóban tekinthetik meg.
„Az, hogy alapjaiban megváltozott a világ és abban ma már nincs jelen Isten, egy pogány mondás. Hitetlen, destruktív, a panaszkultúrát építi, meddő és haszontalan. Nem sarkall cselekvésre” – véli Böszörményi-Nagy Gergely, aki szerint „azoknak a közösségeknek, amelyekben ez a kultúrpesszimiszmus uralkodik, ki kell jönniük ebből”. A Reformátusok Szárszói Konferenciájának szombati plenáris ülésén Illés Boglárkával és Bella Péterrel a kereszténydemokrácia fiatalokat is érdeklő témáiról gondolkodtak közösen, segítőjük ebben Kavecsánszki Ádám volt. A továbbiakban csupán néhány gondolatot emelünk ki az elhangzottakból.
Tekintse meg a teljes beszélgetést!
Illés Boglárka többnyire a Magyar Ifjúság Kutatásra alapozva fejtette ki véleményét: a több ezer 15-29 éves fiatal megkérdezésével készített felmérés többek között választ adott arra, hogy miben hisznek a fiatalok, kik a példaképeik, és hogy mit tekintenek hiteles információforrásnak. A helyettes államtitkár a kormányzat családvédelmi akciótervéből is kiemelt példákat, melyek az említett generáció helyzetét segítik és segíthetik a jövőben. Hangsúlyozta: „Fiataljaink jövőjüket családban, házasságban képzelik el, mindössze 6 százalék az, aki nem így nyilatkozik. A fiatalok többsége több mint 3 gyermeket szeretne vállalni.” Hozzátette: a tervek és a tények között van különbség, aminek keresik az okait, hogy azokra reagálhassanak.
„Azt látom, hogy az életkérdések nem változnak. Az éhség nem változik. Az, hogy a fiatalok stabilitást, boldogságot akarnak, hogy meg akarják találni az élet értelmét. De ma már máshogy rendeződik be az életünk” – mondta Bella Péter arra a kérdésre válaszolva, hogy nehéz-e manapság a fiatalokat közösségbe szervezni. „Én nagyon nem szeretem a milyenek a mai fiatalok mondatot, mert ahelyett használjuk, hogy megismernénk a világukat” – tette hozzá. Szerinte az egyháznak úgy kell elmondani az örök és változatlan üzenetet, hogy azt értsék a fiatalok: „Sokszor választjuk a könnyű megoldást és azt mondjuk, hogy ezt, vagy azt tudni kell(ene). Nem feltétlenül. Újra és újra el kell mondani. És feltenni a kérdést: értenek-e engem?” A református lelkész emellett hangsúlyozta azt is, hogy fontos és hasznos a közösségi média felületein történő kommunikáció akkor, ha az online jelenlétnek van a való életben is lenyomata, például ha egy lelkipásztor elérhető offline is egy beszélgetésre.
Böszörményi-Nagy Gergely ezzel egyetértve hozzátette: „Sokan azt gondolták – különösen a magukat progresszívnek gondoló véleményformálók – hogy a technológia meg fogja változtatni a politikát. Pedig valójában a politika változtatta meg a technológiát.” Mint mondta, a technológia sosem tudja pótolni a személyes karizmát és az erős mondásokat, és ugyanez igaz a misszióra is: „Ha valaki hisz abban, amit mond és átéli, nézőként én is át tudom. Erre való a közösségi média. Ha megvan az üzenetünk és a hangunk, akkor azt fel tudja erősíteni. Ha nincs, akkor nem fogja. Ha megvan, de nem használjuk, akkor nem fogják hallani.”
Szűcs Péter, fotó: Szarvas László
A videót a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány munkatársai készítették.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.