Ökumenikus kápolnaszentelés volt Pálhalmán

2011. június 16., csütörtök

Pünkösd ünnepe előtt, június 9-én került sor az ország egyik legnagyobb büntetés-végrehajtási intézetében, Dunaújváros-Pálhalma bernátkúti alegységében a Szent Bernát ökumenikus kápolna felszentelésére, amit Bölcskei Gusztáv református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke és Spányi Antal székesfehérvári püspök végzett.

Az ünnepélyes alkalmon jelen volt Kökényesi Antal bv altábornagy, országos parancsnok is. Ekkor került sor az intézetben kilenc éve börtönlelkészként szolgált Békefy Lajos református lelkész ünnepi elköszönésére is.

„Aki templomot épít, az lelki otthont teremt és a jövőt építi” – mondta Balázs Péter bv ezredes, intézetparancsnok köszöntőjében az egyszerű, puritánul szép kis börtönkápolna ajtaja előtt, s felkérte Kökényesi Antal bv altábornagyot, országos parancsnokot a nemzeti színű szalag átvágására. A vendégek a mélykúti Kodály kórus énekhangjára vonultak be a Szent Bernát ökumenikus kápolnába, ahol a felszentelő igehirdetést Bölcskei Gusztáv püspök tartotta a 66. Zsoltár alapján. Kiváltképpen az imádság és a bűnbánattartás fontosságát hangsúlyozta, s azt kívánta, találjanak ebben a kápolnában a fogvatartottak megbékülést Istennel, egymással, s merítsenek erőt az itteni szolgálatokból is. Áldáskívánó, felszentelő imádsága után Spányi Antal székesfehérvári római katolikus püspök szólt az egybegyűltekhez és szenteltvízzel áldotta meg az Isten neve tiszteletére emelt kápolnát.

Az ünnepély a pálhalmai parancsnoki épület dísztermében folytatódott. A kibővített Kodály kórus éneklését követően Kökényesi Antal bv altábornagy, országos parancsnok köszöntötte felszólalásában a jelenlévőket. Elmondta, az ország bv-intézeteiben van már templom, s csaknem mindenütt kápolna, ahol megvalósul a fogvatartottak vallási és lelki igényeinek a szolgálata. Nagyra értékelte a börtönlelkészek munkáját, ami által a bezárt falak között élők több megbékéléshez, lelki erőhöz juthatnak. A megbecsülés jeleként említette, hogy nemrég írta alá a börtönlelkészek státuszának változásáról szóló hivatalos felterjesztést.  Bölcskei Gusztáv püspök a további szolgálatokra előre tekintve is áldást kért a három alegységben folyó lelki munkára. Emlékeztetett arra, hogy a névadó Szent Bernát a világosság völgyévé változtatta azt a helyet, ahol Isten megbízása alapján élte szerzetesi közösségét. Spányi Antal püspök az ökumenikus kápolna névadójára utalva annak jelmondatát idézte: Világíts és lángolj!, s kérte Istent arra, hogy ez valósulhasson meg a kápolnában és a zárkákban is, valahányszor csak lelkek találkoznak Jézus Krisztussal.

Békefy Lajos ny. börtönpasztorológus lelkész visszatekintését és ünnepi beszédét a Római levél 2,1-11 alapján tartotta meg. Elmondta: a börtönkápolna a lelki minőségváltás helye, ahol véget érhet az ítélkezés,  az önigazultság és az önigazolási kényszer emberi története, s megkezdődhet az újjászületett emberek Isten szerinti élettörténete. Kilenc évi pálhalmai szolgálata alatt ezt a minőségváltást igyekezett elősegíteni sok-sok lélekben az Ige és a Szentlélek kegyelme által. 5 773 lelkigondozói beszélgetés és 2745 istentisztelet, bibliaóra, ünnepi alkalom adta ehhez a keretet. A kápolna kialakításának gondolata három és fél évvel ezelőtt Schmehl János bv dandártábornok, akkori intézetparancsnok szívében merült fel, amiből hamar tett és valóság lett. Köszönetet mondott mindazoknak, akik a kápolna kialakításában segítséget nyújtottak, név szerint is megemlítve Hetyei Gábor bv ezredest, aki az Agrospeciál Kft részéről többször is készségesen segítette a kápolnaépítést is. A nyugállományba került börtönlelkész személyes hangon adott hálát a kilenc év alatt megtapasztalt kegyelemért. Hálás Istennek a Magyar Bibliatársulat és a Kálvin Kiadó hat éve az egész büntetés-végrehajtásnak nyújtott 6,5 millió forint értékű bibliaadományáért, a Nők Világimanapja meghonosodásáért a börtönökben, a „Hit-, és vallási, erkölcsi alapismeretek fogvatartottaknak” c. munkafüzete megjelenéséért. Reményét fejezte ki, hogy az „Imanap az európai és a magyar romákért – romákkal” nevű projekt, amit nemrég indítottak el közel 100 fő részvételével éppen ebben a díszteremben, szintén elterjed majd a büntetés-végrehajtásban. Beszéde végén áldást kért és kívánt az új kápolnába betérőkre, az ottan szolgáló egyházi és missziói munkatársakra, a magyar büntetés-végrehajtásra, melynek egyre inkább szerves részévé válik a börtönlelkészi szolgálat.

A kibúcsúzó börtönlelkész beszédét követően Bölcskei Gusztáv, a Zsinat lelkészi elnöke az egész egyház nevében megköszönte a börtönlelkész pálhalmai kilenc éves szolgálatát, s átadta neki Méliusz Juhász Péternek 1561 pünkösd havának első napján Döbrötzönben  megjelent kis prédikációs kötete hasonmás kiadását, amit a magyar reformátor a kolosséi levélhez írt. A Református Missziói Központ igazgatója, Magyarné Balog Erzsébet Szent Bernát jelmondatát idézve (Világíts és lángolj!) köszöntötte a börtönlelkészt, s igés égetett kerámiatáblát nyújtott át. A református börtönlelkész társak nevében szólalt fel és mondott áldáskívánást a kibúcsúzó pálhalmai lelkésznek L. Molnár István lelkész, a református börtönlelkészek közösségének vezetője, s átnyújtotta az erre az alkalomra készített díszoklevelet. Békefy Lajos válaszképpen átadta az ünnepség díszvendégeinek és az intézet parancsnokának a Kálvin Kiadónál pünkösdre megjelent Bohren-könyv egy-egy példányát, ami az imádság tanulásáról szól, s amit börtönszolgálata mellett – öt más könyvvel együtt –  fordított, illetve írt.

A kápolnaszentelés ünnepélyét Balázs Péter bv ezredes, intézetparancsnok köszönő szavai, illetve a mélykúti Kodály Kórus és a sándorházai Irodalmi Szakkör színvonalas ünnepi műsora zárta, melyben Szent Bernát életét elevenítették fel.

(r-y-g-a)