Népdaléneklő verseny kívülről - belülről

2016. február 22., hétfő

A Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom a Károli Gáspár Református Egyetem Nagykőrösi Tanítóképző Karával közösen szervezte meg a XXII. Zsoltár- és népdaléneklő versenyt február 12-én és 13-án.

„Mi emberek az elmúlt három-négyezer évben gyakorlatilag nem sokat változtunk. Ugyanazok az érzések vannak bennünk most is, mint a középkorban vagy az ókorban. A bennünket belülről feszítő érzések kifejezésében mindig kitüntetett szerepe volt a zenének és a táncnak” - mondta Németh G. István. Az MTA Zenetudományi Intézetének munkatársa szombat délelőtti előadásában arról beszélt: “valahányszor éneklünk, műfajtól függetlenül az a legfontosabb, hogy akarjunk valamit mondani. Az éneklés nem lecke felmondás. A verset, az éneket először meg kell érezni, kiválasztani azokat az énekeket, amik bennetek valamit megrezdítettek, amikről azt érzitek, hogy el tudjátok mondani úgy, ahogyan még senki sem mondta – mert el tudjátok mondani! Ma délelőtt is hallottam ilyeneket.”

A budapesti Benkő István református gimnázium mellett a tatai, a szentendrei, a nagykőrösi, a debreceni, a hódmezővásárhelyi a hajdúnánási és a székelyudvarhelyi református gimnáziumokból érkeztek versenyzők, annak ellenére, hogy tombol az influenzajárvány.

Gyülekezeti kategóriában is volt két versenyző, akik nem református iskolából jöttek. A hétvégi program színesítéséhez versenyen túli áhítatok, drámafoglalkozás, tanári fórum és a már idézett „ Ízelítő a Felföld magyar népzenéjéből ” című előadás járultak hozzá.

Az idei versenyen volt példa új elemekre is, mégpedig 16. századi magyar zsoltárparafrázisokat hallhattunk a genfi zsoltárokkal párba állítva. A zsűri értékelése szerint a genfi zsoltárok és a népdalok között összekötő kapocsként megjelenő parafrázisok, illetve már az elődöntőben több versszak eléneklése segítette a diákokat abban, hogy közelebb kerüljenek a zsoltárokhoz és mélyebb átéléssel formálják meg az egyházi énekek előadását is.

A jutalmakat a Kálvin Kiadó, a Misztrál együttes, a Hagyományok Háza és Németh István ajánlotta fel. A zsűriben önkéntesen részt vett Lázár Enikő, Papp Anette, Hargita Péter és Méhes Balázs, valamint a megnyitó áhítaton Lehocky Mária Magdolna.

Eredmények egyéniben
I. helyezett: Gaál Kinga Magdolna (képen jobbra), gyülekezeti kategória és Baló Anna, Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma
II. helyezett: Takács-Nagy Jázmin, gyülekezeti kategória
III. helyezett: Dulai Dóra, Szentendrei Református Gimnázium, és Szántó Mária, Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégium, Hódmezővásárhely