Mit olvasnak a protestánsok?
2012. március 21., szerdaA reformatus.hu megújulása alkalmából összegyűjtöttük a világszerte legolvasottabb protestáns keresztyén újságokat, honlapokat. Széles a paletta, az egyházi sajtótól a teljesen független, geo-bio lapokig.
„Minden médium keresztény, amiről ő maga, vagy más ezt állítja” – adnak sorvezetőt Quentin Schultze és Robert Woods amerikai szerzők 2008-as könyvükben (Understanding Evangelical Media: The Changing Face of Christian Communication). A definíció nem felesleges fontoskodás, ugyanis a szinte naponta új nyomtatott és online lapokkal bővülő, és számos régitől elbúcsúzó keresztény világsajtóban zavar uralkodik azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent a „keresztyén média” fogalma. Egyes lapok a szubkultúra zártságáért harcolnak, és mindent elátkoznak, amin nem a keresztyén címke szerepel, legyen az egy vitás törvénytervezet, vagy egy új musical. Mások pont azért küzdenek, hogy ne legyen száz kilométeres szakadék a világi és a keresztyén világszemlélet között. Egyes lapok egyházi kötődésűek, míg mások teljesen függetlenek, vannak közöttük adományból élők, de piaci alapúak is.
A több ezer, világszerte megjelenő protestáns sajtótermék között a legnépszerűbb irányzat – hatalmas felvevőpiaccal az Egyesült Államokban – az úgynevezett evangéliumi mozgalom (más néven evangelikálok). Az irányzat képviselői hajlamosak védekező pózt felvenni a fősodratú, világi véleményformálókkal szemben, és legalább olyan fontosnak tartják a csoporton belüli kommunikációt, mint a kívülállók megszólítását – olvasható Szabados Tamás cikkében az El Mondo blogon.
Európában inkább a történelmi egyházak sajtótermékei kelendőek. A világ egyik legolvasottabb keresztény orgánuma a 2000-ben alapított német evangélikus havilap, a Chrismon, illetve onlájn változata. Elképesztő tömegekhez jut el: mintegy másfél millióan olvassák a színes műfajokkal, riportokkal, tanácsadásokkal tarkított magazint. A német, főképp protestáns újságok mellett kitűnik az amerikai baptista Billy Graham Decision Magazine című lapja: 800 ezren vevők rá. Valamivel kevesebben bújják a World Visiont, mely az azonos nevű evangelikál missziós szervezet kiadványa és mintegy száz országban terjesztik.
Néhány tízezren a törzsolvasói a Holiness Today-nek, a nazarénusok lapjának és a United Methodist Reporternek, az amerikai United Methodist Church sajtójának.
Az említett, egyházhoz tartozó újságok mellett széles spektruma ismert a felekezetek közötti lapoknak. Ezek közül a legnépszerűbb a Billy Graham által alapított, a legbefolyásosabb evangéliumi lapnak tartott Christianity Today. A félévszázados napilapot 140 ezren olvassák, és olyan kultikus szerzők publikálnak ide, mint a Magyarországon is kiadott, amerikai Philip Yancey. Szintén sok, 120 ezer olvasóval büszkélkedhet a konzervatív evangéliumi World magazin (http://www.worldmag.com/), melynek sztárszerzője a nálunk is népszerű John Piper, amerikai lelkész és teológus.
A huszonéves amerikai keresztények legkedveltebb lapja a kéthavi Relevant, több mint 80 ezren vásárolják meg. Alapítója Cameron Strang, a keresztyén média mágnás Stephen Strang fia. Különleges szerepet tölt be a szociálisan érzékeny amerikai Sojourners is, 30 ezer olvasóval. A 40 éve létező havi kiadvány témái közé tartozik a vallásközi párbeszéd, a környezetvédelem, a szegénység.
E felekezetek közötti sajtóra jellemző, hogy nem adományokból, hanem egy az egyben a piacról akarnak megélni.
Miközben egyre-másra születnek az újabb keresztyén médiumok – csak a német nyelvterületen mintegy félszáz ilyen lap létezik – az ellenkező tendencia is megjelent. Azaz egyre-másra dőlnek be a főképp keresztyén életmód magazinok. Leginkább az amerikai szubkultúrában van elegük a fiatal olvasóknak abból, hogy még gördeszkázni is a keresztény sajtóból tanuljanak meg. Ez pedig azt jelenti, hogy mind a nyomtatott, mind az online keresztyén lapoknak igencsak meg kell újulniuk, ha meg akarják fogni a következő generációkat.
S.D.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.