Mesterség és Művészet
2014. október 09., csütörtök500+1 – Az európai grafika ünnepe alkalmából nyílt kiállítás-sorozat Debrecenben még szeptember végén a Kölcsey Központban.
A Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesülete kezdeményezésére a város kulturális intézményei, képzőművészeti szervezetei ezzel a nagyszabású kiállítás-együttessel emlékeznek meg az európai sokszorosító grafika születéséről, ugyanis tavaly múlt 500 éve, hogy 1513-ban Urs Graf mester Albrecht Dürer Szent Jeromost ábrázoló lapját áttette rézlemezre, ami az eddig ismert legrégebben datált karc. A kiállítás sorozatnak helyszínt ad a Kölcsey Központ, a Debreceni Egyetem, a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériája, a Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, a Műterem Galéria, valamint a Tiszántúli Református Egyházkerület Nagykönyvtára és a Református Kollégium Múzeuma is.
A Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériájában a Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületének tárlata tekinthető meg, a Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola Kiállítótermében az iskola grafikai műhelyének anyagából látható válogatás, a Műterem Galériában pedig a 26. Miskolci Grafikai Triennále anyagának egy szeletét lehet megtekinteni. Református Kollégium Múzeumában pedig Mesterség és művészet – Európai hatások a debreceni grafika első századaiban címmel nyílt tárlat.
A kiállításról Gáborjáni Szabó Botond elmondta, hogy ritka az, hogy egy alföldi város több száz éves grafikai hagyományokkal rendelkezzen. A kiállítás ezen hagyományok kialakulásának történetét igyekszik bemutatni. Mint mondta, az egyik ok az európai hatások, amelyek az egyetemjárásoknak és a protestáns vallási kapcsolatoknak köszönhetően nagyobb mértékben érintették Debrecent, mint más magyarországi várost. A tárlat emellett bemutatja az ismert debreceni rajztanárok életét és munkásságát, valamint azokat a mesterségeket, amelyeknek grafikai alapjai vannak.
A Tiszántúli Református Egyházkerület Nagykönyvtára és a Református Kollégium Múzeuma, Mesterség és művészet – Európai hatások a debreceni grafika első századaiban című tárlata október 18-ig látogatható, hétfőtől péntekig, 10-16 óráig, szombaton 10-13 óráig.
Buzás Borbála
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.