Maroknyi magyar reformátusság Szlovéniában
2016. május 22., vasárnapKözel ötszáz éves múltra tekint vissza a muravidéki református közösség, s bár jelenleg csak egy magyarországi lelkész szolgál közöttük, a négy kicsiny gyülekezet bizakodik. A helyi reformátusok életéről és Steinbach József dunántúli püspök legutóbbi látogatásáról nemrég a szlovén közszolgálati televízió (RTV SLO) is beszámolt.
Muravidék reformátussága Trianon után pásztorok nélkül maradt, hisz gyülekezeteinek többsége már korábban is a mai Magyarország területéről gondozott szórvány volt. A '30-as évektől kezdve vajdasági lelkészek szolgáltak közöttük, majd Szlovénia 1991-es önállósodásával – mikor a háborús körülmények és az országhatárok változása lehetetlenné tették a megközelítésüket – az ottani gyülekezetek a Dunántúli Református Egyházkerülethez fordultak segítségért.
Előbb az Őrségi Református Egyházmegye lelkipásztorai (Máté Sándor, Szakál Péter, majd Nagy Dániel) jártak át a szlovéniai településekre, 2008-tól Bódis Tamás feleségével helyben vezeti a szentlászlói gyülekezetet, emellett Csekefán, Szerdahelyen és Domaföldön is segítik a református közösségeket.
„Jelenleg heti rendszerességgel 11 gyereknek tartunk hittanórát, van nyári táborunk és konfirmáció is – nyilatkozta Bódis Tamás a szlovén televízió riporterének. – Elsődleges feladatunk a közösség összefogása és újjáépítése. Ennek első lépése a templom felújítása volt. Sok mindent sikerült átalakítani, létrehoztunk egy barátságos teret, ahol megtapasztalható a szakrális élmény, hiszen a templom elősegíti Isten és ember kapcsolatát."
A felújítás befejeződése után idén áprilisban Steinbach József dunántúli püspök pásztori látogatást tett a szentlászlói gyülekezetben és prédikált a megújult templomban. A hat egyházmegyét magába foglaló Dunántúli Egyházkerület Őrségi egyházmegyéjéhez tartozik Szentlászló is, ezért az őrségi esperes, Szakál Péter is visszalátogatott a faluba.
„Amikor Jugoszlávia felbomlott, 1991 karácsony másnapján én voltam az első magyarországi lelkész, aki itt istentiszteletet tartott. Mindezt ágyúdörgés közeledte tettem, mert karácsonykor még ágyúzták Zágrábot. Ezek után még két évig jártam ide, számos szép emlékem fűződik az itten egyházközség tagjaihoz" – emlékezett a trianoni döntés után megszakadt kapcsolat huszonöt évvel ezelőtti felújítására.
„A Szlovéniai Református Keresztyén Egyház, ahogy a magyarországi református egyházkerületek is, a 2009-ben létrejött egységes Magyar Református Egyház tagja, hitvalló és testvéri közösségben vagyunk egymással – erről már Steinbach József püspök beszélt a televízió munkatársainak. – Mivel lelkiekben összetartozunk, megteszünk mindent, hogy az itteni közösséget és a lelkészt támogassuk."
reformatus.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.