Maradj erős!

2016. szeptember 26., hétfő

Nick Vujicic, a végtagok nélkül született előadó sokak számára ismert, előadásait világszerte több ezren hallgatják élőben, és sokszor ennyien online. A Nem Adom Fel Alapítvány meghívására Nick szeptember 21-én és 22-én a budapesti Tüskecsarnokban tartott előadásokat, melyekben a kiközösítés és a bántalmazás ellen szólalt fel.

Nagy a nyüzsgés, sokan várják Nick Vujicic-ot sajtótájékoztatója után, ezért különösen sokat jelent, hogy pár percig négyszemközt beszélgethetünk. Ugyan három évvel ezelőtt, mikor először látogatott Magyarországra, már hallhattam egyik előadását, most mégis megdöbbent nyugalma és lelkesedése.

„Mióta már két fiam van, szeretnék biztos lenni abban, hogy nem csak nekik, hanem másoknak is fontos üzenetet közvetíthetek” – kezdi Nick, majd elmondja, hogy „Stand strong!” vagyis „Maradj erős!” elnevezésű kampányával a fiataloknak szeretne segítséget nyújtani ahhoz, hogy ne adják fel a nehézségek ellenére sem, hanem ráleljenek a feladatukra. Szerinte az egyik legfontosabb dolog az lenne, ha fiatalok megértenék, nem kell, hogy mindenki a barátjuk legyen, de senkit ne tartsanak ellenségnek.

Mint mondja, a bántalmazás mindig azzal veszi kezdetét, mikor valaki azt hiszi, fontosabb vagy több a másiknál. Ez az érzés az otthonokban kezdődik, majd beszivárog az iskolákba és a társadalomba is. Nick szerint, ha elég erejük van hozzá az embereknek, ennek véget lehet vetni, ez pedig szintén az otthonokban és az iskolákban kezdődhet el. Azt is elmondja, hogy óriási ereje van a technológiai fejlesztéseknek, de a jelenlegi generációk még nem érzik ezt az erőt és azt, amit ezzel képviselhetnek, ennek megértéséhez segítségre van szükségük. „Szeretném megértetni azokkal, akik hallgatnak, hogy senki sem fontosabb a másiknál, bárki lehet maga a változás” – teszi hozzá.

A 33 éves fiatalember folyamatosan mosolyog és saját nehézségeiről csak akkor beszél, mikor kérdezem. Elmondja, milyen kemény időszakon ment keresztül kamaszként, mikor nem értette, neki miért kell így élnie, végtagok nélkül. „Hálát adok, hogy a szüleim és a barátaim valóban támogattak és elfogadtak, ez segített, hogy erős maradjak akkor is, mikor nem volt könnyű – teszi hozzá. – Sokat imádkoztam, hogy ne dühös legyek, hanem hálás azért, aki vagyok.”  

Látom rajta, hogy fárad, hosszú repülőút áll mögötte és három előadás előtte. Mégsem panaszkodik, várja a kérdéseket és igyekszik olyan válaszokat adni, melyek valóban segíthetik a fiatalokat. Búcsúzóul még megkérdezem, mit üzen azoknak, akik félnek beszélni fájdalmaikról. „Fontos, hogy elhiggyék, ennek vége lesz, de addig is meg kell találniuk azokat, akikben bízhatnak, akik elfogadják őket” – válaszolja, érezhetően saját tapasztalataiból merítve, majd hozzáteszi: Lehet, hogy sok, világméretű problémát nem tudunk orvosolni, de meg kell értenünk, hogy a szavainknak ereje van. Ereje, amely képes rombolni, de épp úgy képes építeni is.

Farkas Zsuzsanna, fotó: Nem Adom Fel Alapítvány/facebook

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.