Májusban lesz folytatás

2013. január 28., hétfő

Májusban lesz a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium épületének visszaszolgáltatása miatt indított per első tárgyalása a román legfelsőbb bíróságon - derült ki pénteken az intézmény honlapjáról.

A közlés szerint a fellebbviteli per első tárgyalását május 16-án tartják. A per azt követően került át a legfelsőbb bíróságra, hogy az egyik vádlottat, Markó Attilát decemberben parlamenti képviselővé választották Romániában.

A törvények szerint a parlamenti képviselők peres ügyét csak a legfelsőbb bíróság tárgyalhatja, ezért január 15-én az illetékes táblabíróság a legfelsőbb bíróságnak továbbította az ügyet. Ez utóbbi most döntött az első tárgyalás időpontjáról.

A perben első fokon tavaly júniusban három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a dél-romániai buzaui bíróság Markó Attila volt államtitkárt és Marosán Tamást, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogi tanácsadóját. Silviu Clim, a román igazságügyi minisztérium volt jogi tanácsadója három év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Ők hárman tagjai voltak annak a restitúciós bizottságnak, amely 2002-ben határozott arról, hogy az iskolaépületet visszaszolgáltatják a református egyháznak. Az alapfokú bírósági ítélet elrendelte a visszaszolgáltatási határozat megsemmisítését, és 1,13 millió lejes (76 millió forintos) kártérítés megfizetésére kötelezte a református egyházat.

A vádlottak fellebbezést nyújtottak be a ploiesti táblabíróságon, amely érdemben még nem tárgyalta az ügyet, így a legfelső bíróságon várhatóan a fellebbezéstől számítva folytatódik a tárgyalás.

MTI – Reformatus.hu

Toábbi cikkeink a témában:
Visszaszolgáltatott egyházi iskolák térképe
Nemzetközi egyházi reakciók a Mikó kollégium ügyében
Az Igazság Napja Sepsiszentgyörgyön
Közös jogunk megsértése
Ima és tüntetés a kollégiumért