Lelkészképzés az európai protestáns egyházakban
2010. november 22., hétfőNovember 18-21. között került sor Bécsben az Európai Protestáns Egyházak Közösségének második nemzetközi tanácskozására.
Az ökumenikus szervezet 2006. szeptemberben, a budapesti nagygyűlésén döntött ennek a lényeges kérdésnek a tisztázása mellett, miután 105 tagegyház a Leuenbergi Konkordátum (1973) aláírásával régóta szószék és úrvacsorai közösséget vállal egymással. Ez a lelkészi diplomák és végzettségek kölcsönös elismerését jelenti.
Viszont a különböző tagegyházakban a lelkészi szolgálatra való felkészítés a saját egyházi hagyományok és felsőoktatási tapasztalatok alapján történik. Az egyeztetések ill. konzultációk során nyilvánvalóvá vált, hogy nem annyira az egyetemi ill. ú.n. akadémiai teológiai oktatás és tudományművelés, mint inkább a gyakorlati képzés megvalósulása terén tapasztalható a legnagyobb eltérés.
A delegáltak egyetértettek abban, hogy a protestáns egyházakban a lelkészi szolgálat ordinációhoz kötött egyházi hivatás, amelyet megfelelő képzés és képesítés előz meg. A lelkipásztori szolgálat és a lelkésszé válás közös értelmezése továbbra sem tartja elhanyagolhatónak az egyes egyházak sajátos helyzetét és hagyományait, de néhány kritériumtól nem lehet eltekinteni. Így a lelkészi szolgálatra való elhívás és felhatalmazás három alapfeltételhez kötött: a felsőfokú/egyetemi teológiai képzés, egyházi gyakorlati képzés és a személyes alkalmasság megléte. A képzés, a gyakorlati felkészítés és a továbbképzés szerves egymásra épülése teheti igazán alkalmassá a jelölteket a lelkészi feladatok ellátására a protestáns egyházakban, úgy hogy az elméleti-tudományos reflexió, a gyakorlat és a személyes hitélet állandó szerves egységben marad egymással.
A konzultáció egész sor ajánlást fogalmazott meg a tagegyházak számára, pl. az egyes oktatott teológiai diszciplínák összefüggéseinek átgondolása és érvényesítése, továbbképzések intenzívebbé tétele és nemzetközi tapasztalatainak kicserélése terén, a speciális munkaterületek és az interdiszciplinaritás figyelembe vétele mellett. A dokumentum az ökumenikus szervezet 2012-es firenzei naggyűlésén kerül végleges megvitatására és elfogadásra.
A 23 országból érkezett tagegyházak képviselőinek sorában a magyar protestáns egyházak részéről Erdélyi Pál (Szlovákiai Református Keresztyén Egyház), Fazakas Sándor (Magyarországi Református Egyház), Kiss Jenő (Romániai Református Egyház) és Szabó Lajos (Magyarországi Evangélikus Egyház) teológiai tanárok vesznek részt a munkafolyamatban.
Lásd: http://www.leuenberg.net
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.