Külföldi testvérek a Zsinaton
2012. november 12., hétfőTizenegy testvéregyházunk képviselteti magát Zsinatunk novemberi ülésén. A meghívottak többsége gazdag tapasztalatokkal rendelkezik a hazájukban zajló egyházreformról, mások a Budapesti Koreai Presbiteriánus Gyülekezet létrehozásában érdekeltek. „Egységünket éljük meg azzal, hogy külföldi testvéreinket meghívjuk, véleményüket kikérjük" – véli Ódor Balázs, a Külügyi Iroda vezetője.
Minden eddiginél több, tizenegy testvéregyházunk képviselteti magát Zsinatunk mostani ülésén. A vendégek november 14-én, szerdán érkeznek Budapestre. A csütörtöki napon megkülönböztetett figyelmet kapnak: a reggeli áhítatot Arjan Plaisier, a Hollandiai Protestáns Egyház főtitkára tartja, majd a délelőtt folyamán külön köszöntik a külföldi testvéreket. Az Egyházi Jövőkép Bizottság munkájához kapcsolódva Thomas Wipf tart előadást az Európában zajló protestáns egyházreformok tapasztalatairól. Felszólalásában az Európai Protestáns Egyházak Közösségének leköszönő elnöke igyekszik rövid áttekintést adni a kontinens egyházaiban zajló lelki megújulásról és szervezeti átalakításokról.
Arjan Plaisier, aki a csütörtöki ülés nyitó áhítatás vezeti
Délután a koreai protestánsok kerülnek előtérbe. A Koreai Presbiteriánus Egyház (PCK) magyarországi gyülekezete, a Budapesti Koreai Presbiteriánus Gyülekezet 2012. március 11-én tárgyalásokat kezdeményezett a Magyarországi Református Egyház (MRE) elnökségével arról, hogy gyülekezetük a MRE tagja, különös státusszal bíró közössége lehessen. Egyházunk zsinata ezen az ülésen dönt a kérdésről, azért lesz jelen a tanácskozáson a Koreai Presbiteriánus Egyház és a Koreai Köztársaság Presbiteriánus Egyházának (PROK) egy-egy vezetője is.
November 16-án a vendégek – a zsinati tanácskozással párhuzamosan –, az egyházi reformról szóló fórumon vesznek részt, amelyen az Egyházi Jövőkép Bizottság tagjai is ott lesznek. Délután városnézéssel zárul a hivatalos magyarországi programjuk.
Teljes közösség
A református egyházak világszerte egységesen ápolják azt az összetartozásukat kifejező hagyományt, hogy zsinatuk minden ülésére külföldi testvéregyházak képviselőit hívják meg. A MRE évente mintegy tucat meghívást kap szerte a világból, Amerikától kezdve Európán és Dél-Afrikán keresztül Dél-Koreáig.
„Részt venni egymás zsinatán nem csupán egy formális dolog, hanem része a közösségünk megélésének" – mondja Ódor Balázs. Alkotmányunk szerint „a Magyarországi Református Egyház Jézus Krisztus egy egyetemes keresztyén anyaszentegyházának része". Ez azt jelenti, hogy az MRE Krisztus egyházának egy sajátos helyen és időben való megvalósulása, amely nem önelégséges, nem áll meg önmagában: egy nagy színes ökumenikus közösség egyik tagja. „Valamennyi meghívott egyházzal így vagy úgy, de teljes közösségben vagyunk" – teszi hozzá a Külügyi Iroda vezetője.
A Református Egyházak Világközössége így értelmezi az egyházi közösséget (communio-t): „Közösségértelmezésünk magába foglalja egymás egyházként való elfogadását, szószéki és úrasztali közösségünket, a szolgálattevők kölcsönös elismerését és közös vágyunkat a keresztyén egység megvalósulására."
Az MRE Zsinata a 2011. májusi ülésen hatalmazta fel az elnökséget, hogy „a világszerte élő református testvéregyházakkal való közössége kifejezéseként" meghívja a testvéregyházak képviselőit – tanácskozási joggal – a zsinati ülésekre. „A részvétel egymás zsinatain betekintést enged az adott egyházat aktuálisan foglalkoztató egyházi és társadalmi kérdésekbe, és lehetővé teszi a testvéregyházak véleményének és hitbeli látásának gazdagító bevonását" – áll a határozati javaslat indoklásában. A tanácskozási jog azt jelenti, hogy a vendégek felszólalhatnak, de a szavazásokon nem vehetnek részt.
Tapasztalt testvéreink
„Azon testvéregyházakat, partnerszervezeteket hívtuk meg, akik az ülés témájában érintettek, tapasztalatuk hasznos lehet az egyházreform ügyében" – tudtuk meg a Külügyi Iroda munkatársaitól. A lista igen színes, a tizenegy meghívott között van újságíró, gyülekezeti lelkész, egyetemista, lelkigondozó és teológus is:
Didier Crouzet, a Francia Református Egyház külügyi irodavezetője, aki az egyház nemzetközi kapcsolataiért felelős. Arjan Plaisier Hollandiában született, misszionáriusként szolgált Indonéziában, majd 2008-ban megválasztották a Hollandiai Protestáns Egyház főtitkárává. Marion Unger újságíró, 2005 óta Rajnai Protestáns Egyház (EKiR) vezető testületének választott, nem főállású, laikus tagja. Thomas Wipf a Svájci Református Egyházak Szövetségének lelkésze, erre az ülésre mint az Európai Protestáns Egyházak Közössége leköszönő elnökét hívták meg előadást tartani.
Didier Crouzet, a Francia Református Egyház külügyi irodavezetője
Bae Tae Jin a Koreai Köztársaság Presbiteriánus Egyház (PROK) főtitkára. Korábban Amerikában is szolgált, valamint egyháza zsinatának missziói bizottságát vezette. Won Koo Hur tiszteletes a Koreai Presbiteriánus Egyház (PCK) világmissziós részlegének vezetője. Ők ketten – és nejük – a budapesti koreai gyülekezet csatlakozási kérelme miatt is utaztak a mostani ülésre.
Duncan Hanson református lelkész, az Amerikai Református Egyház (RCA) Európáért, Közel-Keletért és Dél-Indiáért felelős referense, egyben az Amerikai Presbiteriánus Egyháznak is lelkésze. Egyházunkkal a kommunizmus végén került kapcsolatba. Inga Krisiukėnaitė egyetemista, testvéregyházunk, a Litván Református Egyház vezetőtestületének, a konzisztóriumnak fiatal tagja. Az ifjúsági misszió és a Magyarországi Református Egyházzal való partnerség felelőse. Joel Ruml, a Cseh Testvérek moderátora, aktív börtönmissziós szolgálatot végez lelkigondozóként.
Kobus Gerber, református lelkész, 2005 óta a Dél-Afrikai Holland Református Egyház (DRC) főtitkára, a Református Egyházak Világközössége Végrehajtó Bizottságának is tagja. Hans-Werner Schneider, a Német Protestáns Egyház (EKD) és a Vesztfáliai Protestáns Egyház zsinatának is tagja. Tisztségeiből és teológiai felkészültségéből következően egyháza reformbizottságába is beválasztották.
Reformatus.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.