„Kicsit hiányzik a Csillagpont, ezért jöttem el a Szélrózsára”
2010. július 21., szerdaA történelmi Magyarország közepén, Szarvason rendezték meg immáron nyolcadik alkalommal a Szélrózsát, vagyis az Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozót. A fesztiválon több mint 1800 ember fordult meg, a résztvevők 7,5 százaléka – minden tizenharmadik ember – reformátusnak vallotta magát. A rendezvény fórumbeszélgetésein igen fontos témákat veséztek ki, többek között a radikalizmust, Magyarország afganisztáni szerepvállalását és a cigányság helyzetét is.
A történelmi Magyarország közepén, Szarvason rendezték meg immáron nyolcadik alkalommal a Szélrózsát, vagyis az Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozót. A fesztiválon több mint 1800 ember fordult meg, a résztvevők 7,5 százaléka – minden tizenharmadik ember – reformátusnak vallotta magát.
A rendezvény központja a Holt-Körös partján, a szarvasi Erzsébet-ligetben volt, valamint a Tessedik Múzeumban és az evangélikus templomokban. A ligetben a nagyszínpadon leginkább koncertek és nagyobb áhítatok (igei alkalmat tartott Lovas András református lelkipásztor is), a kisszínpadon pedig fórumbeszélgetések zajlottak. Utóbbin több ízben Püspökök órája címmel az evangélikus egyház püspökei kaptak, majd ők adtak szót vendégeinek. Igen fontos témákat veséztek itt ki, többek között a radikalizmust, Magyarország afganisztáni szerepvállalását és a cigányság helyzetét is.
Középpontban a cigányság
Utóbbi beszélgetésen részt vett Balog Zoltán református teológus, társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár is, aki úgy véli, a cigányság megítélésének romlásában oroszlánrészt vállalt a nagypolitika több szereplője, mindközben hozzáteszi: „Nehéz józannak maradni.” A beszélgetésen Káli Horváth Kálmán festőművész és tévébemondó hangsúlyozta: felelőtlen volt az a hozzáállás, hogy „propagandacélra használták fel a cigányságot”. „Cigány vagyok és magyar is egyben. Az én cigányságom nem egyfajta elhatárolódás a magyarságtól, hanem természetes szimbiózis, ez nem választás kérdése” – hangsúlyozta a festőművész.
A cigányság felzárkóztatásáról Balog Zoltán államtitkár azt mondta: „Ez nem etnikai kérdés: ez szociális kérdés, foglalkoztatási kérdés, erkölcsi kérdés, de ha azt merjük állítani, hogy ez elsősorban etnikai kérdés, akkor gettósítjuk a problémát, és nem tudjuk azt megoldani akkor sem, ha a legjobb szándékkal közelítünk hozzá.”
A Szélrózsa az egyház legvonzóbb arca
A fórumbeszélgetés után lapunk kérdésére Balog Zoltán elmondta, nem először jár a Szélrózsán: „Ha nem vagyok közszereplő, akkor is el szoktam jönni.” Úgy gondolja, fontos az, hogy a fiatalok és az egyház találkozásában legyenek ilyen pontok, „ahol megérezhetik, hogy az evangélium, az egyház nem valami unalmas, sótlan, penészes dolog, hanem lehet együtt örülni Krisztusnak, egymásnak, lehet értelmesen beszélgetni”. „Ezek mind pozitív dolgok, amik a Szélrózsához és a Csillagponthoz is köthetőek” – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy Szélrózsa vagy Csillagpont, Balog Zoltán diplomatikusan csak annyit válaszolt: „Nekem mind a kettő nagyon jó.” Végül arról kérdeztem az államtitkári tisztséget betöltő református teológust, hogy gyermekeit hova engedné el szívesebben, egy világi fesztiválra, vagy egy Szélrózsára? „Én megbízom bennük, ahova el szeretnének menni, elengedem őket, biztos vagyok benne, hogy tudnak magukra vigyázni” – mondta, de azért hozzátette, a kiválasztott program előtt átbeszélik, hogy milyen veszélyekkel találkozhatnak ott. „Persze egy Szélrózsán kevesebb veszély leselkedik rájuk, mint egy Sziget fesztiválon, bár az utóbbin szerzett tapasztalatok megbeszélése is nagyon fontos” – tette hozzá Balog Zoltán.
„Nekem ez már a nyolcadik Szélrózsám, én mindig fiatalodom itt” – ezt már Gáncs Péter evangélikus püspök mondta, miközben átsétáltunk a kisszínpadtól az ebédlősátorig. Az evangélikus egyházi vezető úgy véli, ez egyházuk legszínesebb, legvonzóbb arca, ahol az evangélium nagyon sokféle módon szólal meg. „A maga sokszínűségével kínáljuk fel Isten ajándékait a fiataloknak, és öröm, hogy több ezren igénybe is veszik ezt, épp úgy, mint a Csillagpontot” – véli az evangélikus püspök.
Csillagpont híján Szélrózsa?
A két színpad között ingázva pillantottam meg Zsuzsit, akinek vállán egy Csillagpontos vászontáska volt. Húgával és metodista barátnőjével érkezett. A szegedi lány már háromszor volt a református fesztiválon, tavaly kiscsoportvezető is volt. „Kíváncsi voltam, hogy egy hasonló, de másik felekezethez tartozó rendezvény hogyan néz ki. Ezen túl lelki feltöltődést is kerestem, és kicsit hiányzik a Csillagpont, ezért jöttem el a Szélrózsára.”
A résztvevők között volt Szarvas szomszéd településének, Békésszentandrásnak a református lelkipásztora, Dobos Ágoston is. Azt mondta, érdekelte, hogy milyen a legnagyobb evangélikus fesztivál. „Ahogy természetes volt számomra, hogy elmegyek a Csillagpontra, és időként érdeklődöm a szomszédos települések ökumenikus alkalmai iránt, így természetes volt az is, hogy ide is eljövök. Az egyik nap hoztam a hittanosaimat is.” A lelkész lélekben már készül a következő Csillagpontra, reméli, lesznek fiatalok a gyülekezetében, akiket el tud majd vinni oda is.
A tábor egyik határán találkoztam Prjevara Zsolttal, aki a tábor biztonsági szolgálatának vezetője, civilben egyébként biztonsági őr. Azt mondta: kulturált együttlét volt az ország legszebb városában, Szarvason, úgy véli, érezhető, hogy komoly fiatalok voltak itt, komolyabb atrocitás nélkül zajlott le a Szélrózsa.
Számokban a Szélrózsáról
Az érdeklődés – bár elmaradt a rendezők által várttól – magas volt, még a határon túlról is érkeztek résztvevők. A környező országokból magyar nemzetiségűek több mint 150-en jöttek, de érkeztek érdeklődők Európa más országaiból is. Ők Németországból, Finnországból, Norvégiából és Svájcból utaztak Magyarországra, a Szélrózsára. Számukra angol nyelvű áhítatokat is tartottak. A résztvevők átlagéletkora 21 év volt, 55 százalékuk nő, 45 százalékuk férfi volt. A Szélrózsázók 84 százaléka evangélikus volt, a második helyen a reformátusok állnak 7,5 százalékkal, a belépők 6 százaléka volt katolikus. A szarvasi rendezvényre érkezők 64 százaléka visszatérő szélrózsázó. Érdekesség, hogy a legfiatalabb résztvevő 3 hónapos, míg a legidősebb 81 éves volt.
Csillagpont 2011
A Szélrózsa legközelebb 2012-ben nyitja majd meg kapuit, de jövőre a református egyház ifjúsági fesztiválját rendezik majd meg. Hogy hol, az még kérdés, de az időpont már biztos: 2011. július 19. és 23. között találkozunk majd valahol. Többet mi sem tudunk… A kíváncsiskodók azért bepillanthatnak a csillag.reformatus.hu oldalra, hátha valami új információra bukkannak, s ha nem, akkor is lehet üzenni a Csillagpont szervezőinek.
Szöveg: Hegedűs Márk
Képek: szelrozsatalalkozo.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.