K und K – nagyhatalmi példa a pozitív vallásosságra
2010. május 05., szerdaA bécsi egyháztörténész, Rupert Klieber professzor az Osztrák-Magyar Monarchia hétköznapjait kutatja. Megállapította: a többi nagyhatalomnál is nagyobb mértékben jellemezte ezt a birodalmat a vallásosság.
Az állam és az egyház, illetve az állam és a vallások jelenlegi együttműködésének történelmi gyökereit vizsgálta a bécsi egyháztörténész professzor, Rupert Klieber új tanulmányában. Szerinte a dunai monarchiában kifejezetten jóakaratú együttműködési modellt sikerült kialakítani a sokvallású és soknemzetiségű viszonyok között. A mai jó együttműködés gyökerei a 19. század második felére nyúlnak vissza. Az alapos tanulmány alcíme: „Zsidó, keresztyén, muszlim világok a Dunai Monarchiában 1848–1918 között”. Az 50 milliós monarchiában a vallások és a felekezetek produktívan működtek együtt az oktatásban és a szociális kérdésekben. A monarchiában 34 millió katolikus, 10 millió ortodox, 4 millió protestáns, 2 millió zsidó és 600 000 muszlim élt és tudtak produktívak maradni az egész birodalom érdekében. Ugyanakkor arra is rámutat művében, hogy bizonyos területeken a vallások hozzásegítettek a túlfűtött nacionalizmus kialakulásához. Így említi ebben a tekintetben a szerb-ortodoxok, a román-ortodoxok és az orosz-ortodoxok szerepét. Könyvének végső mérlege: „Mindent egybevetve megkockáztathatjuk azt a következtetést, hogy a vallás tényezőjének pozitív hatásai igencsak megmutatkoztak a monarchia életében a vizsgált időszakban. A vallási közösségek hatékony értelemhordozók voltak, melyek a hétköznapokra jelentős hatást gyakoroltak. A vallások nélkül a Monarchia országai kulturálisan szegényebbek, szociálisan ridegebbek lettek volna.” (kathpress.at – 2010-05-06 – dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.