Jó példák a cigányság balkáni befogadásáról
2014. július 16., szerda2014 júniusában Koszovóban és Szerbiában rendezték meg a Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezetének (HEKS) kelet-európai és nyugat-balkáni regionális találkozóját, melyen a segélyszervezet vezetői, területi koordinátorai és a régióban érintett partnerszervezetek képviselői vettek részt.
Az egy hetes program során a résztvevők „terep-közelben" szereztek tapasztalatot a romák, ashkáli és egyiptomi közösségek társadalmi befogadásáról a Balkánon. A Magyar Református Egyházat (MRE) a Missziói Iroda cigánymissziós munkatársai képviselték a találkozón.
A HEKS és az MRE által tavaly szeptemberben aláírt Országprogram 2014–2016 keretében már hét gyülekezetben kezdődtek el cigánymissziós projektek, amelyek elsősorban cigánygyermekek és fiatalok felzárkóztatását, fejlesztését célozzák meg életkészséget fejlesztő és/vagy tanoda jellegű foglalkozásokkal.
A régió többi országában a HEKS humanitárius és fejlesztési munkát végez civil szervezetekkel együttműködve (Diakonia Agapes-Albánia, VoRAE-Koszovó, EHO- Szerbia, FAER & Diakonia Cluj- Románia). Ebből adódóan a többi partnerszervezet kezdeményezései egy szélesebb skálán mozognak, nemcsak az oktatásra és a közösségfejlesztésre koncentrálnak, mint a magyar gyülekezeti kezdeményezések, hanem lakhatás, munkahelyteremtés, szociális gazdaság területén is koordinálnak programokat.
A tapasztalatcserének Koszovó és Szerbia adott otthont. Az első három napban, a házigazda a koszovói Voice of Roma, Ashkali and Egyptians (VoRAE-1998) egyesület volt Gracanicaban, akik projektlátogatásokat szerveztek a közeli Fuche Kosove és Gadime cigánytelepeire. A VoRAE ma az ország vezető és elismert fejlesztési civil szervezete, amelynek munkatársai kizárólag a nevében foglalt kisebbségek tagjai. Főleg a Pristina-közeli cigánytelepeken van jelen lakhatási, munkahelyteremtési és oktatási programokkal.
A találkozó második részének az Ecumenical Humanitarian Organization (EHO-1993) adott otthont Újvidéken, Szerbiában, ahol a látogatások kiértékelésre, tematikus műhelybeszélgetésekre és külsős szakértőkkel való találkozásra került sor. Az EHO egy egyházközi fejlesztési szervezet, mely elsősorban vallásközi és interetnikus területen aktív, valamint sokat tesz a cigány közösségek szociális felzárkóztatásáért is. Ebből fakadóan jelentős szakértelemre és a tapasztalatra tett szert a lakhatás, az alap- és szakképzés, a lobby és erőforrásszerzés területein.
A találkozóról készült részletes beszámolót az országos református cigánymisszió honlapján olvashatják.
Szöveg: Velkey Laura
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.