Játszva Krisztushoz! – Élménypedagógiai műhely
2010. november 09., keddAz elmúlt héten a hét felvidéki magyar egyházmegye tizenhat lelkipásztora és egy katechétája új ismeretekkel és eszközökkel gazdagíthatta szakmai eszköztárát.
A hollandiai KOEN alapítvány támogatásának köszönhetően Hanván megvalósult szakmai műhely vezetői Bányai Sándor élménypedagógiai tréner és felesége, Bányai Viktória voltak, akik bevezették a résztvevőket az élménypedagógia kalandos világába. Mivel az élménypedagógiának a tapasztalati tanulás az alapja, ezért a vezetők instrukcióit követve, a kezdeti bizonytalanságot leküzdve, egyre nagyobb lelkesedéssel vettek részt az élménypedagógiai kalandtúrán a résztvevők, melyen a tanulás, a beszélgetés, az elemzés és a csoportmunka mellett legfőbb szerepe a játéknak volt.
„Az ismerkedési játékoktól kezdve, a bemelegítő és csapatépítő játékokon keresztül a fejlesztő játékokig mindent kipróbáltunk, melyek segítségével mi magunk is tanultunk empátiát, együttműködést, kommunikációt, szabályalkotást, bizalmat, hogy milyen vezetni és vezetettnek lenni, hogyan gazdálkodjunk az időnkkel, s még hosszan sorolhatnám, hogy milyen ismeretekben, tudásban jutottunk a három nap alatt előrébb" – számol be Molnár Éva királyhelmeci beosztott lelkipásztor.
"Bár ez a pár nap gyorsan eltelt, mégis elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a harmadik napon a játékok életre keljenek és átalakuljanak, új bibliai történtek mellé kerüljenek, saját tervek és programok születhessenek, amelyeket ki-ki hazaérkezve a saját gyülekezetében próbálhat majd ki" – teszi hozzá a lelkész.
"Az első napon elvárásként azt fogalmaztam meg, hogy szeretnék olyan eszközöket (ötleteket) kapni, melyeket fel tudok majd használni az iskolai és gyülekezeti hitoktatásban is. A képzés végén azt éreztem, hogy jóval többet tanultam és kaptam, mint amit elvárásként meg tudtam fogalmazni” – összegzi tapasztalatait Molnár Éva.
A KOEN (Kinderverk Oost Europa Nederland) 1993 óta támogatja a Kárpát-medence magyarlakta településein – Erdélyben, Vajdaságban, Kárpátalján és 2008 óta Felvidéken is – a vakációs bibliahetek, illetve a gyülekezeti napközis táborok megszervezését. Az alapítvány minden évben egy új programot állít össze magyar nyelven és gondoskodik a programhoz tartozó segédanyagokról is, például makettekről, játékokról, énekekről. A program és a különböző segédeszközök anyagi kiadásait a holland egyházak adományaiból fedezik. Az élménypedagógiai műhely is egy hollandiai pályázatnak köszönhetően valósulhatott meg, melynek célja az volt, hogy a felvidéki gyermekmunkásoknak és tábort szervezőknek nyújtson segítséget.
Az élménypedagógiai műhelyről a www.kalandokesalmok.hu honlapon olvashatóak további részletek.
reformata.sk
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.