Újabb lépés a megújulás útján
2016. április 06., szerdaA reformáció ötszázadik évfordulójára készülve indult el a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) új honlapja, mely a reformáció magyar vonatkozású írott dokumentumait, emlékeit gyűjti össze és teszi hozzáférhetővé az érdeklődők számára.
A Magyar Nemzeti Levéltár kiállítótermében jelenleg is a Nyomot hagytak című tárlat látható, ahol olyan eseményekről és személyiségekről tájékozódhatnak a látogatók, akik különösképpen hatottak a magyar történelemre. A levéltár Reformáció Projektbizottsága ezt a termet és üzenetet választotta, hogy itt mutassák be nagyközönség előtt is a reformáció hatásával foglalkozó honlapjukat, mely a Reformáció Emlékbizottság támogatásával jöhetett létre.
„Nincs még egy olyan, ezer szállal egymáshoz kötődő folyamat, ami ilyen komoly nyomot hagyott volna a Kárpát-medencében, mint a reformáció” – köszöntötte az esemény résztvevőit Rácz György, országos levéltári főigazgató-helyettes. A honlap elindulása fontos mérföldkő a levéltárosok és a projektben közreműködők számára, mert így mindenki elolvashat és megtekinthet olyan írásos emlékeket, melyek a hitújításról mesélnek.
Az alkalmon részt vett Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság munkájának segítéséért felelős miniszteri biztos, aki hangsúlyozta, hogy a bizottság számára nagyon fontosak az olyan események, amelyek segítenek méltó módon megünnepelni a reformáció fél évezredes évfordulóját. Felhívta a figyelmet a múlt és gyökerek fontosságára, melyek valójában meghatározzák mindennapjainkat, mert fontos, hogy az elkövetkező időszakban ne csupán egy emlékként legyen szó a reformációról, hanem folyamatként, aminek mindenki részese lehet. „Arra van szükségünk, hogy a történelem mélységéből tiszta vizet meríthessünk” – hangsúlyozta a miniszteri biztos.
Az új honlap nem csupán egy információmegosztó lehetőség, hanem egy nagyszabású tudományos és közművelődési projekt része. A honlapon megjelenő tartalmak hosszas kutatómunka eredményei, melynek során a levéltár több, mint hatvan munkatársa gyűjtötte össze, restaurálta és digitalizálta az írásos forrásokat. A honlapon időszakokra bontva olvashatók információk és háttéranyagok, melyek átfogóan mutatják be a reformáció hatását Magyarországra. A Magyar Nemzeti Levéltár munkatársai remélik, hogy ezek az eredmények új kapukat nyitnak a történészek számára a magyar múlt még teljesebb megismeréséhez. – foglalta össze a projekt fontosságát Fülöp Tamás, megyei ügyekért felelős főigazgató-helyettes.
A mai naptól kezdve mindenki számára elérhető az MNL új honlapja, melyre folyamatosan kerülnek majd fel a feltárt források és eredmények, melyek eszközzé válhatnak a folyamatos megújulásban. Az oldal segítségével egyre inkább láthatóvá válhat, milyen kulturális és történelmi hagyatéka van Magyarországon a reformációnak.
Az oldalon már megtalálható református hithősök szobrainak és emléktábláinak adatai és kapcsolódó háttérinformációk, a későbbiekben pedig egyre több hasonló tartalom válik olvashatóvá.
Farkas Zsuzsanna, Dimény András
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.