Gulag-vándorkiállítás indul útra a református iskolákba
2016. november 24., csütörtökAz informatív tablókon képekkel, design-tipográfiával, valamint interaktív információs képernyőn ismerhetjük meg elhurcolások magyar református vonatkozásait.
A második világháború utáni szovjet kényszertáborok református áldozataira emlékeztek november 22-én, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán tartott konferencián. A konferenciával egyidőben bemutatkozó kiállítást Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke nyitotta meg.
Földváryné elmondta, hogy eddig is sok-sok gyülekezet, levéltáros, történész végzett anyaggyűjtést, kutatást a témában, de a Gulag-emlékév és az Református Kulturális és Közéleti Központ összefogta ezeket az erőfeszítéseket és erőforrásokat biztosított a munkához. Hozzáfűzte: a malenkij-robotra nem csak reformátusokat hurcoltak el, de ha egy háromszáz fős falu férfilakosságát elhurcolják, ott nem marad család, nem marad ép gyülekezet, innentől kezdve a Gulag már egyháztörténelmi tényező. A célpontok között kiemelt szerepet kapott a helyi értelmiség, a lelkészek, tanárok, az egyház így különösen érintett. Az elhurcoltak családtagjai pedig leggyakrabban a gyülekezetekhez vagy az egyházi vezetéshez fordultak segítségért.
A kiállítás hamarosan útra kel, a cél, hogy minél több református iskolába, intézménybe eljusson. A tablók kialakításánál ügyeltek arra, hogy az információk személyesek és fogyaszthatók legyenek, mert stratégiai fontosságú, hogy a középiskolás korosztály is tisztában legyen a történtekkel, ezen a téren pedig sok a tennivalónk, hiszen a huszadik századi tragédiák ismerete nélkül hiányos a református identitásunk.
Molnár Illés, fotó: Dimény András
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.