Egység Krisztusban
2018. január 18., csütörtökA 2018-as ökumenikus imahét tematikáját a Karib-térség egyházai állították össze, akik történelmi örökségük okán a modern kori rabszolgaság jelenségére hívják fel a figyelmet. Gondolatok az ökumenikus imahét nyolcadik napjára.
Ézs 11,12–13: „Efraim nem irigykedik Júdára, Júda sem lesz Efraim ellensége.”
Zsolt 106,1–14; 43–48: „…gyűjts össze (…), hogy hálát adhassunk szent nevednek…”
Ef 2,13–19: „…lebontotta az elválasztó falat…”
Jn 17,1–12: „…én megdicsőíttettem őbennük.”
A karibi egyházak közösen munkálkodnak azért, hogy a Krisztus testén keletkezett sebek – amelyek még a gyarmatosítás nyomai ebben a régióban – begyógyuljanak. A megbékélés nemcsak bűnbánatot, hanem jóvátételt és az emlékek okozta lelki sebek gyógyulását is jelenti. Izráelhez hasonlóan az egyház is a maga egységében arra hivatott, hogy mind jele, mind pedig tevékeny előmozdítója legyen a megbékélésnek.
Az üdvtörténet bibliai elbeszélése során félreismerhetetlen motívum az Úr szilárd elhatározása, hogy olyan népet hozzon létre, amelyet a sajátjának nevezhet. Ez nélkülözhetetlen Isten üdvtervéhez, az ő nevének megdicsőüléséhez és megszenteléséhez.
A próféták számos alkalommal emlékeztették Izráel népét az Istennel kötött szövetség követelményére, arra, hogy a különböző társadalmi csoportok közötti kapcsolatot hassa át az igazságosság, a könyörület, az irgalom és az együttérzés. Amikor Jézus arra készült, hogy a saját vérével pecsételje meg az új szövetséget, az Atyához intézett buzgó imádságában ezt mondta: „…hogy mindnyájan egyek legyenek, ahogyan te, Atyám, énbennem, és én tebenned, hogy ők is bennünk legyenek, hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél el engem.” (Jn 17,21) Amikor a keresztyének megélik egységüket Jézusban, részesülnek az ő dicsőségében, ugyanabban, amely az Atya jelenlétében a Fiúé volt, mielőtt a világ létrejött. Ezért Isten szövetséges népének arra kell törekednie, hogy megbékélt közösséggé váljon – amely megmutatja minden népnek, hogyan kell békében és igazságosságban élni.
Urunk, Istenünk! Alázatosan kérünk, hogy a te kegyelmed által az egyházak az egész világon békességed eszközei legyenek. Mint a te gyógyító, békét hozó szereteted küldöttei egységben jelenjenek meg a megosztottságban élő népek között. Szenteltessék és dicsőíttessék meg a te neved. Ámen.
A további érdekességeket és napi igemagyarázatokat tartalmazó füzet letölthető honlapunkról.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.