Gyógyulás a megtört emberiségnek
2018. január 18., csütörtökA 2018-as ökumenikus imahét tematikáját a Karib-térség egyházai állították össze, akik történelmi örökségük okán a modern kori rabszolgaság jelenségére hívják fel a figyelmet. Gondolatok az imahét első napjára.
3Móz 19,33–34: „Szeressétek a jövevényeket, mint magatokat..."
Zsolt 146: „Az Úr őrzi a jövevényeket..."
Zsid 13,1–3: „Mert ezáltal egyesek – tudtukon kívül – angyalokat vendégeltek meg."
Mt 25,31–46: „...jövevény voltam, és befogadtatok..."
Miután Haiti az első független fekete köztársaság lett, sok rabszolgasorsban élő embernek tudott segítséget nyújtani. A közelmúltban súlyos gazdasági nehézségek érték a haitiakat, emiatt sokan otthonuk elhagyására kényszerültek, és a jobb élet reményében veszélyes utazásokra vállalkoztak. Számos alkalommal kellett szembesülniük a vendégszeretet hiányával, sok esetben jogi akadályokba is ütköztek. A Karibi Egyházak Konferenciája részt vállalt az érdekképviseletükben azokkal a nemzetekkel szemben, amelyek korlátozták vagy megfosztották polgári jogaiktól a haitiakat.
Az Ótestamentum népe emlékezhetett arra, milyen volt jövevénynek lenni Egyiptom földjén. Már a mózesi törvények útmutatásai is azon alapultak, hogy Isten népe szívesen fogadja be maga közé az idegeneket. A saját száműzetésükre való visszaemlékezés miatt elvárható volt, hogy empatikusak és szolidárisak legyen a korabeli száműzöttekkel és idegenekkel. Izráelhez hasonlóan mi, keresztyének is megtapasztaltuk Isten szabadítását, és emlékezhetünk a tőle és az ő országától való elidegenedésre és eltávolodásra. Isten visszaállította emberi méltóságunkat Krisztusban, és az ő országának polgáraivá tett minket, de nem azért, mert megérdemeltük – ez az ő szeretetének ajándéka. Arra hívattunk el, hogy mi is hasonlóan tegyünk e szeretet által, szabadon. A keresztyén szeretet lényege, hogy úgy szeressünk, mint az Atya tette, hogy elismerjük és tiszteletben tartsuk mások méltóságát, ezáltal pedig segítsünk gyógyulást hozni a megtört emberiségnek.
Örök Istenünk, te mindenek Ura vagy, nem csak egy kultúráé vagy országé. Arra hívsz minket, hogy szívesen fogadjuk be magunk közé az idegent. Segíts nekünk Szentlelkeddel, hogy testvérként élhessünk, és add, hogy a te országod igazságában mindenkivel békében éljünk. Jézus nevében imádkozunk hozzád ezért, örök Istenünk. Ámen.
A további érdekességeket és napi igemagyarázatokat tartalmazó füzet letölthető honlapunkról.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.